Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo na drogach we wrześniu

Data publikacji 10.10.2009

4005 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 387 osób, a 5019 zostało rannych – tak wygląda bilans bezpieczeństwa na polskich drogach we wrześniu tego roku. Porównując te liczby z wrześniem 2008 r. można stwierdzić, że jest lepiej – spadły liczby wypadków, ofiar śmiertelnych, rannych i kolizji drogowych. Policjanci w tym okresie zatrzymali także 16 560 pijanych kierowców, czyli o 1581 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Z danych zgromadzonych przez funkcjonariuszy Biura Ruchu Drogowego wynika, że we wrześniu tego roku na polskich drogach doszło do 4005 wypadków, w których śmierć poniosło 387 osób, a 5019 zostało rannych. Porównując te dane z wrześniem ubiegłego roku okazuje się, że stan bezpieczeństwa uległ polepszeniu. Policjanci odnotowali spadki we wszystkich głównych kategoriach: było o 263 wypadków mniej, o 71 mniej zabitych i o 385 mniej rannych. Spadła też liczba kolizji. W wrześniu 2008 roku policjanci odnotowali 33 277 kolizji, w tym samym okresie tego roku tych zdarzeń było 31 325, czyli mniej o 2042.

Stan ten można tłumaczyć tym, że coraz więcej kierowców bierze sobie do serca apele o ostrożną i bezpieczną jazdę. Istotnym czynnikiem poprawy bezpieczeństwa na drogach są też prowadzone akcje i kampanie społeczne kierowane do zmotoryzowanych. Policjanci w całej Polsce bardzo aktywne biorą udział w programach prewencyjnych, które ostrzegają użytkowników dróg o zagrożeniach i informują o skutkach agresywnej i szybkiej jazdy. W sierpniu ruszyła druga odsłona kampanii "Użyj wyobraźni", która jest kierowana do młodych kierowców. Z danych statystycznych wynika, że młodzi i niedoświadczeni kierowcy zabijają dziennie 3 osoby. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi i uwiadomienie ich, że samochód to nie zabawka, a w nieodpowiednich dłoniach może być śmiertelnym zagrożeniem.

Niestety wzrosła liczba osób kierujących pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. We wrześniu tego roku funkcjonariusze zatrzymali 16 560 kierowców jadących na "podwójnym gazie", to o 1581 więcej niż we wrześniu roku ubiegłego (2008 r. - 14979).

Wrzesień to miesiąc wyjątkowy także ze względu na powrót najmłodszych uczniów do szkoły. Policjanci w całej Polsce na początku tego miesiąca prowadzili akcję prewencyjną „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze ruchu drogowego częściej patrolowali okolice przedszkoli i szkół, zwracali uwagę, czy oznaczenia w ich pobliżu są prawidłowe i co najważniejsze – skupiali się na edukacji tych, którzy na drodze mają najmniej szans, na dzieciach. Wrzesień to także rozmowy z rodzicami i uświadamianie im niebezpieczeństw jakie mogą napotkać ich pociech w drodze do szkoły. Każdy opiekun powinien pamiętać, aby jego pociecha nosiła elementy odblaskowe, dzięki którym będzie lepiej widoczna na drodze. Jest to bardzo ważne, szczególnie teraz, kiedy zmierzch zapada coraz wcześniej i kiedy mamy do czynienia z coraz bardziej zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Powrót na górę strony