Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano kolejne nielegalne plantacje

Data publikacji 13.10.2009

Zachodniopomorscy policjanci zlikwidowali kolejne dwie plantacje konopi indyjskich. Zabezpieczyli ponad 500 krzewów, dzięki czemu na rynek nie trafi kilkanaście tysięcy „działek” marihuany. W sumie policjanci zatrzymali 3 mężczyzn. Od początku roku na terenie województwa zachodniopomorskiego ujawniono już 12 plantacji, na których znajdowało około 10 tys. krzewów konopi indyjskich.

Na trop pierwszej plantacji wpadli policjanci z KWP w Szczecinie. Zebrane informacje wskazywały, że na terenie powiatu gorzowskiego (woj. lubuskie), w jednym z domów może być prowadzona uprawa konopi indyjskich. Funkcjonariusze przeprowadzili przeszukanie posesji. Kryminalnych wspierali policyjni antyterroryści.

Już w momencie wejścia do domu można było wyczuć charakterystyczną woń wydzielaną przez konopie indyjskie. 312 krzewów tej rośliny policjanci ujawnili w pomieszczeniach w piwnicy. Uprawa wyposażona byłą w specjalnie skonstruowany system oświetlenia i wentylacji. Eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego zabezpieczyli rośliny do dalszych specjalistycznych badań. Z tej ilości roślin przestępcy mogli uzyskać około 6 kg czystej marihuany, z której na rynek mogło trafić nawet 12 tys. działek narkotyku. Policjanci zabezpieczyli również susz marihuany, a także sprzęt służący do jej porcjowania.

Na strychu domu policjanci dokonali kolejnego zaskakującego odkrycia. Znaleźli tam części samochodu marki Renault. Na niektórych elementach pozostały numery pozwalające na identyfikację pojazdu, więc sprawdzono go w policyjnych systemach. Okazało się, że figuruje on w bazie jako skradziony. Najprawdopodobniej kilka lat temu jego właściciel zgłosił fikcyjną kradzież i aby wszystko zatuszować rozłożył auto na części, które ukrył na strychu.

Na terenie posesji zatrzymany został 36-letni mężczyzna, który doglądał plantacji. W tym samym dniu został zatrzymany w Szczecinie 33-latek, który według ustaleń odpowiedzialny jest za prowadzenie tej uprawy konopi indyjskich. Obaj zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prowadzenia uprawy konopi indyjskich. Mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.

Druga hodowla prowadzona była na terenie Stargardu Szczecińskiego. Policjanci tamtejszej komendy zabezpieczyli na terenie jednej z posesji 199 krzewów konopi indyjskich. Także i w tym przypadku sprawcy wykorzystywali specjalistyczne systemy pozwalające na prowadzenie uprawy (oświetlenie, wentylacja, nawadnianie).
Kryminalni w związku z tą sprawą zatrzymali 48-letniego mężczyznę. Usłyszał on zarzut w związku z nielegalną plantacją konopi indyjskich. Wczoraj sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Za uprawę konopi indyjskich może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

W sumie od początku roku na terenie województwa zachodniopomorskiego ujawniono już 12 plantacji, na których znajdowało około 10 tys. krzewów konopi indyjskich. Efekty walki z narkobiznesem to skutek powołania na początku roku przez Komendanta Wojewódzkiego Policji specjalnych grup do walki z przestępczością narkotykową.
W lipcu br. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego KGP odkryli na terenie powiatu stargardzkiego jedną z największych plantacji w Polsce, na której znajdowało się około 3.000 krzewów narkotyków.

(źródło: KWP w Szczecinie)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.34 MB)

Powrót na górę strony