Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy gang fałszerzy w areszcie

Data publikacji 14.10.2009

Kryminalni z Częstochowy zatrzymali członków międzynarodowej grupy przestępczej fałszującej banknoty euro. Czworo obywateli Kamerunu usłyszało już zarzuty produkcji fałszywej waluty, za co grozi im kara nawet 25 lat pozbawienia wolności. Dwóch z nich zostało już tymczasowo aresztowanych. O losie pozostałych dzisiaj zadecyduje sąd.

Częstochowscy kryminalni ustalili, że na terenie ich miasta mogą przebywać członkowie międzynarodowej grupy przestępczej, zajmujący się produkcją fałszywych banknotów euro. Informacje te potwierdziły się. Podczas policyjnej akcji w jednym z częstochowskich hoteli zatrzymano pięć osób, które mogą mieć związek z fałszerstwem. Podczas przeszukania wynajmowanego przez nich mieszkania, policjanci znaleźli walizki z fałszywymi banknotami o nominałach od 50 do 500 euro. Oprócz tego zabezpieczyli przygotowany już do produkcji pieniędzy i pocięty na wymiar banknotów papier, segregator z fałszywymi banknotami, uszkodzone fałszywki oraz różnego rodzaju narzędzia i chemikalia służące do ich produkcji.

Czworo zatrzymanych usłyszało już prokuratorskie zarzuty związane z produkcją fałszywych pieniędzy. Grozi im kara do 25 lat więzienia. Okazało się, że 26-letni Nanan W. był już w marcu ubiegłego roku zatrzymywany przez policjantów na terenie Małopolski, w związku z przygotowaniem do wprowadzenia i produkcji fałszywej waluty.

Funkcjonariusze ustalają udział innych osób w tym procederze, między innymi zatrzymanej już 19-letniej mieszkanki województwa łódzkiego oraz 21-letniej obywatelki Nigerii.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Najprawdopodobniej szajka liczyła więcej osób, w tym pośredników, i mogła działać na terenie innych państw. Wątki te są aktualnie sprawdzane przez policjantów.

(źródło: KWP w Katowicach)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.27 MB)

Powrót na górę strony