Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z odblaskiem, jak na wybiegu mody

Data publikacji 14.10.2009

"Nowy trend w modzie! Bądź widoczny na drodze!" to tytuł kampanii, którą warmińsko-mazurscy policjanci kierują do wszystkich pieszych. Jesień, szybko zapadający zmierzch powodują, że ludzie są mniej widoczni. Każdy jednak może być bardziej widoczny - pieszym pozwalają na to odblaskowe elementy, dzięki którym każdy, kto ich używa przyciąga uwagę. Kolorowy i widoczny pieszy zawsze spotka się z aplauzem kierowców, którzy mogą zauważyć go z dużo większej odległości.

Jesienią i zimą dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. W okresie od 1 października do 31 marca w ciągu ostatnich 3 lat na drogach Warmii i Mazur doszło do 866 wypadków drogowych z udziałem tej grupy użytkowników dróg. W wyniku tych wypadków 104 osoby poniosły śmierć, a 814 osób zostało rannych. Do najczęstszych grzechów pieszych należy nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, nieostrożne wejście na jezdnię: zza pojazdu, przeszkody, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, chodzenie nieprawidłową stroną drogi, stanie na jezdni, leżenie, czy wejście na jezdnię przy czerwonym świetle.

Droga to miejsce wielu interakcji między kierowcami i innymi użytkownikami. Bardzo często wypadki, są wynikiem nieprawidłowego zachowania kierujących samochodami względem pieszych. Z policyjnych analiz wynika, że główne przyczyny tych zdarzeń to nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe cofanie, skręcanie, czy omijanie.

Jednak jak podsumowują policjanci ruchu drogowego, do wielu wypadków nie doszłoby, gdyby piesi byli po prostu widoczni.

Dlatego funkcjonariusze będą powtarzać i przypominać, że szczególnie jesienią i zimą, w czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych, stonowanych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Warto pamiętać, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20 - 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli nawet 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

Funkcjonariusze ruchu drogowego w całym kraju od wielu lat adresują do pieszych wiele działań poprawiających ich bezpieczeństwo. I tak czy przedszkolaki, czy dorośli rokrocznie otrzymują od policjantów zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki, worki na buty. Mają one, pod warunkiem ich codziennego używania, spowodować, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Kampania "Nowy trend w modzie! Bądź widoczny na drodze!", której autorami są warmińsko-mazurscy policjanci, jest kolejną próbą podniesienia świadomości osób pieszych na temat zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się na drodze i jak jednocześnie mogą ich uniknąć. Jak podkreślają pomysłodawcy i realizatorzy kampanii - policjanci i pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej oraz Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP, "nie chcieliśmy straszyć widokiem krzyży, czy czarnych worków przy drogach. Naszym celem jest zmniejszenie liczby potrąceń pieszych przez kierujących pojazdami, bo życie każdego jest cenne, wyjątkowe. Z odblaskiem, jak na wybiegu mody, każdy pieszy powinien czuć się wyjątkowo, jak model. A ze strony kierowców - drogowej publiczności, widoczny i kolorowy pieszy może liczyć wyłącznie na aplauz".

Policyjną kampanię wsparł Krzysztof Hołowczyc utytułowany kierowca rajdowy z Warmii i Mazur:

"Gorąco popieram akcję "Nowy trend w modzie! Bądź widoczny na drodze!". Jako kierowca wiem, że w nocy i przy złej widoczności, dzięki odblaskom mam szansę zauważyć pieszego dużo wcześniej i uniknąć śmiertelnego potrącenia. Pamiętaj, że odblaski ratują życie!" Krzysztof Hołowczyc

 

Wypadki z udziałem pieszych na terenie woj. warmińsko-mazurskiego w okresie od 1 października do 31 marca:

  Liczba wypadków Liczba rannych Liczba zabitych
2006/2007 308  43  282
 2007/2008  319  33  311
 2008/2009  239  28  221
 Razem:  866  104  814


W okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. W okresie od 1 października do 31 marca w ciągu ostatnich 3 lat na drogach Warmii i mazur doszło do 866 wypadków drogowych z udziałem tej grupy użytkowników dróg. W wyniku tych wypadków 104 osoby poniosły śmierć, a 814 osób zostało rannych.

Do najczęściej naruszanych przepisów przez pieszych należy:

 • nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem,
 • nieostrożne wejście na jezdnię: zza pojazdu, przeszkody,
 • przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,
 • chodzenie nieprawidłową stroną drogi,
 • stanie na jezdni, leżenie,
 • wejście na jezdnię przy czerwonym świetle,

Bardzo często wypadki drogowe, są wynikiem nieprawidłowego zachowania kierujących pojazdami względem pieszych. Główne przyczyny tych wypadków to:

 • nie udzielenie pierwszeństwa pieszemu,
 • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
 • nieprawidłowe cofanie,
 • nieprawidłowe skręcanie,
 • nieprawidłowe omijanie.

Do największej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych dochodzi na przejściach dla pieszych (41%) i na skrzyżowaniach (28%).

(źródło: KWP w Olsztynie)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 4.69 MB)

Powrót na górę strony