Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Porwali cysterną z chlorem, wzięli zakładników-wspólne ćwiczenia

Data publikacji 17.10.2009

Czterej sprawcy z zakładów chemicznych z terenu powiatu sochaczewskiego uprowadzili ciągnik siodłowy wraz z cysterną przewożącą chlor. Mężczyźni wzięli zakładników, kierowcę i jego zmiennika. Porywacze zagrozili, że jeśli ich żądania nie zostaną spełnione zabiją zakładników i uwolnią chlor z ciągniętej cysterny podczas uroczystego otwarcia obchodów Roku Chopinowskiego.

Wczoraj (16.10.2009) około godziny 11:00 do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie zadzwonił jeden ze sprawców z informację, że udają się w kierunku Żelazowej Woli. Mają zakładników i żądają swobodnego przejazdu. Rozmowa zostaje zakończona.

Negocjator policyjny, w ramach prowadzonych negocjacji telefonicznych ustalił, że jest to grupa zbiegów z aresztu. Mężczyźni domagali się uwolnienia zatrzymanych wraz z nimi, a przebywających aktualnie w areszcie osób oraz umożliwienia wspólnego, swobodnego opuszczenia terytorium Rzeczpospolitej Polski. Ostrzegli, że przy próbie zatrzymania ich przez policję, zabiją kierowcę i współpasażera. Zagrozili również, że jeżeli nie zostaną spełnione ich żądania, to uwolnią chlor z cysterny podczas uroczystego otwarcia obchodów Roku Chopinowskiego.

Natychmiast podjęto decyzję o wystawieniu blokad, o zdarzeniu dowiadują się województwa ościenne. Poinformowany został również Nadwiślański Oddział Straży Granicznej. Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji w związku z zaistniałą sytuacją wyznacza na Dowódcę Operacji – Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie. Do prowadzonych działań zostaje włączone Lotnictwo Policyjne.

Do pierwszej próby zatrzymania sprawców dochodzi w pobliżu miejscowości Żelazowa Wola. Sprawcy taranują blokadę drogową. Chcąc pokazać swą brutalność i zdeterminowanie wyrzucają, w czasie jazdy, postrzelonego zmiennika kierowcy uprowadzonej cysterny. Dowódca Operacji zwraca się z prośbą do Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Radomiu o przydzielenie sił wsparcia. Te siły do Sekcja Antyterrorystyczna. Następnie, na wysokości Oddziału Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli dojeżdżają do kolejnych blokad, które zmuszają sprawców do zjechania na pobliski parking.

Do zatrzymania porywaczy przystąpią policyjni antyterroryści z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu przy wykorzystaniu śmigłowca – będącego w dyspozycji Komendy Głównej Policji. Działania ubezpiecza kolejna grupa SAT przemieszczająca się samochodem. W wyniku wymiany ognia ranny zostaje jeden ze sprawców, jak również następuje uszkodzenie płaszcza cysterny. Zatrzymani sprawcy zostają przetransportowani do jednostki Policji, przy wykorzystaniu pojazdu Straży Granicznej. Do akcji przystępuje Państwowa Straż Pożarna, która przejmuje dowodzenie działaniami ratowniczymi. Ranny zostaje odtransportowany przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na szczęście ten czarny scenariusz to tylko ćwiczenia pod nazwą „Fryderyk”, praktyczna forma sprawdzenia służb i wydziałów dbających o nasze bezpieczeństwo. To forma doskonalenia umiejętności dowódców i personelu sztabów w działaniu zespołowym, rozwiązywania problemów operacyjnych i taktycznych oraz dowodzenia i zabezpieczenia działań. Ćwiczenia te są również sprawdzianem stopnia przygotowania dowództwa sztabów do pracy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

(źródło: KWP w Radomiu)
 

Powrót na górę strony