Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narazili przesdsiębiorców na wielomilionowe straty

Data publikacji 21.10.2009

Śląscy policjanci zatrzymali kolejnego mężczyznę związanego z działalnością grupy oszustów wyłudzających towary, m.in. wyroby stalowe, narzędzia i urządzenia budowlane, od firm z całego kraju. Tylko w ubiegłym roku przestępcy narazili przedsiębiorców na straty sięgające 4 mln zł. Teraz w więzieniu mogą spędzić nawet 8 lat.

Śląscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, zatrzymali kolejną osobę w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która dopuściła się szeregu oszustw na terenie całego kraju. Przestępcy wyłudzili z wielu firm na terenie całej Polski towar na kwotę 4 mln zł.

Oszuści zamawiali m.in. wyroby stalowe, narzędzia budowlane, urządzenia i materiały, podając się za przedstawicieli różnych, faktycznie istniejących przedsiębiorstw. Posługiwali się przy tym sfałszowanymi dokumentami i pieczątkami. Po otrzymaniu towaru na faktury z odroczonym terminem płatności, nigdy za niego nie płacili. Dla utrudnienia wykrycia, przestępcy wykorzystywali legalnie działające firmy spedycyjne, które na ich zlecenie wielokrotnie przeładowywały towar w różnych miejscowościach. Sprawcy na ogół płacili za usługę transportową, a kierowcy najczęściej nie wiedzieli, na jaki kolejny samochód będzie załadowana stal. Przestępcy przejmowali również zadłużone spółki, a wyprzedając ich majątek, nie realizowali zobowiązań wynikających ze spłat rat kredytowych i leasingowych. Przez przejęte firmy legalizowali też wyłudzone towary, które sprzedawali ostatecznym odbiorcom.

W całej sprawie zatrzymano dotychczas kilkunastu podejrzanych. Wobec kilku zastosowano areszty. Policjanci prowadzący śledztwo twierdzą, że sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania. Oszuści mogą trafić do więzienia nawet na 8 lat.

(źródło: KWP w Katowicach)

Powrót na górę strony