Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Strażnicy miejscy podejrzani o korupcję

Data publikacji 22.10.2009

Policjanci z Poznania ustalili i zatrzymali 5 strażników miejskich. W ciągu 6 miesięcy przyjęli oni, od co najmniej kilku osób, kilkaset złotych łapówek w zamian za odstąpienie od ukarania za popełnione wykroczenia. Zatrzymano również 4 osoby, które wręczały łapówki.

Kryminalni od kilku miesięcy pracowali nad korupcyjną sprawą w poznańskiej Straży Miejskiej. Przeprowadzona w tym czasie analiza śledcza dokumentów, już we wstępnej fazie wskazała, że w okresie od września 2008 roku do marca tego roku pięciu funkcjonariuszy Straży Miejskiej przyjmowało łapówki w zamian za odstąpienie od ukarania i udokumentowania popełnionych wykroczeń. Dotyczyło to przede wszystkim wykroczeń drogowych zarejestrowanych przez fotoradary rozstawiane w różnych częściach Poznania.

Kierowcy, którzy "wpadali" na przekroczeniu prędkości najczęściej sami lub poprzez znajomych docierali do konkretnych strażników i wręczali od 30 do 150 złotych łapówki. Łapówki przyjmowane były również w zamian za ściągnięcie blokad założonych na koła pojazdów w związku z ich parkowaniem w miejscach niedozwolonych.

Wczoraj policjanci zatrzymali 5 strażników miejskich. Wszyscy to wieloletni funkcjonariusze tej formacji. Mają od 40 do 50 lat. Są mieszkańcami Poznania i okolic. Wszystkim grozi do 8 lat więzienia.

Zatrzymano także 4 osoby, które wręczały korzyści majątkowe skorumpowanym strażnikom. Śledczy podczas realizacji sprawy zabezpieczyli dokumentację oraz urządzenia do rejestrowania prędkości. Już wstępna ocena potwierdza popełnienie przestępstwa przez poznańskich strażników miejskich.

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

(źródło: KWP w Poznaniu)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.79 MB)

Powrót na górę strony