Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa wyłudzająca kredyty

Data publikacji 23.10.2009

Wrocławscy policjanci rozbili grupę wyłudzającą pieniądze z różnych instytucji finansowych. Funkcjonariusze udowodnili oszustwo przy blisko 30 kredytach, na kwotę nie mniejsza niż 30 milionów złotych. Wczoraj zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który wyłudził blisko 2,5 mln zł. W tej sprawie do chwili obecnej 16 osób usłyszało zarzuty. Za popełnione czyny grozi im nawet do 10 lat więzienia.

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu rozbili grupę zajmującą się wyłudzaniem kredytów z różnych instytucji finansowych i banków. Wczoraj policjanci zajmujący się tą sprawa zatrzymali 40-letniego mieszkańca Wrocławia podejrzanego o to, że na podstawie sfałszowanej dokumentacji kredytowej wyłudził kredyt w wysokości blisko 2,5 miliona złotych.

Policjanci nad tą sprawą pracują już od marca 2009 roku. Na podstawie zgromadzonych materiałów 16 osób usłyszało już zarzuty, a 5 z nich w chwili obecnej przebywa w areszcie. W skład grupy wchodzili m. in.: organizatorzy przestępczego procederu, kredytobiorcy oraz pośrednicy.

Osoby zainteresowane kredytem zgłaszały się do pośrednika. Następnie przedstawiały sfałszowane dokumenty poświadczające ich zatrudnienie oraz osiągane zarobki. Na kolejnym etapie, w bardzo szybkim tempie, wnioski kredytowe były rozpatrywane. Były to głównie kredyty hipoteczne pod zakup nieruchomości: mieszkań lub domów i wynosiły od 100 tysięcy wzwyż. Po otrzymaniu kredytu przez zainteresowanego, swoją "dolę" otrzymywał pośrednik. Kwoty te były uzależniona od wysokości przyznanego kredytu. O dużej skali tego przestępczego procederu może świadczyć fakt, że jeden z członków grupy, za pośrednictwo otrzymał ponad 1 milion złotych prowizji.

Na chwilę obecną policjanci udowodnili oszustwo przy blisko 30 kredytach, na kwotę nie mniejsza niż 30 milionów złotych. Funkcjonariusze w tej sprawie nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Za popełnione czyny sprawcą grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

(źródło: KWP we Wrocławiu)
 

 

 

Powrót na górę strony