Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wysyłali nielegalne pliki przez P2M

Data publikacji 27.10.2009

Cztery osoby w różnych miejscach kraju zostały zatrzymane za rozpowszechnianie plików muzycznych, filmowych i oprogramowania komputerowego za pomocą tzw. sieci p2m (peer2mail). Na specjalnie do tego zakładanych skrzynkach email umieszczali nielegalne pliki. Przedstawiono im zarzuty rozpowszechniania cudzych utworów, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KGP wspólnie z kolegami z Białegostoku namierzyli osoby nielegalnie rozpowszechniające pliki filmowe, muzyczne i z oprogramowaniem komputerowym w Internecie. Tym razem wymiana odbywała się za pomocą sieci p2m (peer2mail). Sposób postępowania polegał na tworzeniu skrzynek pocztowych (najczęściej na serwerach pocztowych oferujących duże pojemności), do których wysyłane były pliki z nielegalnymi utworami - filmy, muzyka oprogramowanie. Następnie na forach internetowych umieszczano informację o pliku wraz krótkim opisem jego zawartości oraz login i hasło, najczęściej w postaci hashcodu, w którym w zaszyfrowanej postaci znajdowały się wszelkie niezbędne informacje do pobrania całego pliku. Wystarczyło wprowadzić taki hashcod do programu klienckiego P2M (np. moorhunt, mailshare) aby pobrać plik bądź program na swój komputer.

Funkcjonariusze z Jarosławia, Rzeszowa, Tarnowskich Gór i Piotrkowa Trybunalskiego na podstawie materiałów opracowanych przez KWP Białystok przeszukali mieszkania 4 osób. Zabezpieczono: 4 laptopy, komputer z dołączonymi dyskami twardymi o pojemności ok. 4TB, 5 dysków twardych oraz 2 pamięci zewnętrzne i ok. 1500 pirackich płyt CD-R i DVD-R.
Zatrzymanym przedstawiono zarzuty nielegalnego rozpowszechniania cudzych utworów (art. 116 ustawy o prawie autorskim, oraz art. 278 par.2 kodeksu karnego).

Powrót na górę strony