Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: Dzieła sztuki bezpieczniejsze

O ponad 100 zmniejszyła się 2005 r. liczba przestępstw, których przedmiotem były dzieła sztuki i zabytki w stosunku do roku 2004. Coraz lepiej zabezpieczone są domy, mieszkania i kościoły. Więcej przestępstw zanotowano natomiast w muzeach. Największym sukcesem Policji w zwalczaniu tego typu przestępczości w ubiegłym roku było zatrzymanie paserów tzw. Skarbu Tysiąclecia.


UTRACONE DZIEŁA SZTUKI
przestępstwa stwierdzone w 2005 roku

PRZEDMIOT PRZESTĘPSTWA

LICZBA

PRZESTĘPSTW STWIERDZONYCH

W TYM POPEŁNIONE W OBIEKTACH
BUDYNEK

MUZEUM

GALERIA

CMENTARZ

KOŚCIÓŁ

KAPLICA

SAMODZIELNY

WIELO-

RODZINNY

Dzieła sztuki plastycznej, rzemiosła artyst., sztuki użytkowej oraz pamiątki hist., numizmaty, przedmioty upamiętniające wydarz. hist. 674 89 138 33 16 40
Wytwory techniki, materiały biblioteczne, instrumenty muzyczne oraz wytw. sztuki ludowej, rękodzieła i inne 1573 68 104 4 3 7
Artykuły kultu religijnego nie będące zabytkiem 225 3 5 0 87 36

Największym sukcesem Policji w ubiegłym roku było zatrzymanie paserów tzw. Skarbu Tysiąclecia (na zdjęciach). Funkcjonariusze olsztyńskiego Centralnego Biura Śledczego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o paserstwo dzieł sztuki. Zabezpieczone przedmioty warte około 6,5 mln złotych pochodzą z XIV wieku i są częścią tzw. Skarbu Tysiąclecia (Skarbu Średzkiego). Zabezpieczono m.in. elementy korony należącej do żony cesarza Karola IV: figurę orła, szpilkę z kwiatonem, a także pierścień i monetę.

Najwięcej sukcesów w tej dziedzinie odnoszą policjanci z Krakowa. W sierpniu 2005 r. na przejściu granicznym w Olszynie zostali zatrzymali dwóch mieszkańców Nowego Sącza w wieku 23 i 47 lat (ojciec i syn). Usiłowali oni wywieść za granicę dwie ikony o wartości około 100 tys. pochodzące z XVIII wieku, które kilka tygodni temu (w nocy z 9 na 10 lipca) zostały skradzione z cerkwi w miejscowości Polany k. Krynicy. Zatrzymanym mężczyznom zostały przedstawione dwa zarzuty - paserstwa przedmiotów pochodzących z przestępstwa i usiłowania nielegalnego wywiezienia za granicę dóbr kultury narodowej.

W listopadzie 2005 r. małopolscy policjanci odzyskali dwie drewniane, powstałe 200-300 lat temu, figurki aniołków pokryte polichromią, zdemontowane znad tabernakulum kościoła św. Marcina w Biskupicach. Do włamania doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia. Prowadzący śledztwo policjanci z Komendy Wojewódzkiej ustalili, że najprawdopodobniej aniołki te, zostały kupione na jednym z placów w Krakowie przez małżeństwo polsko-norweskie, a następnie wywiezione właśnie do Norwegii. Poszukiwania doprowadziły do ustalenia kim są małżonkowie, oraz do odzyskania skradzionych aniołków.

Sukcesy polskich policjantów to efekt m.in. korzystania z doświadczeń policji z krajów znacznie bogatszych w dzieła sztuki. Polska Policja uczestniczy w programie Ochrony Dóbr Kultury Thesaurus, który stworzony został z myślą zarówno o skutecznej walce ze zjawiskiem przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dóbr ruchomych jako grupy zabytków najbardziej zagrożonych jak też polepszeniu stanu bezpieczeństwa dziedzictwa kulturowego w Polsce.

W październiku 2005 r. w ramach tegoż programu w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie gościli francuscy eksperci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciw zabytkom kultury kapitan Żandarmerii, Szef Sekcji Współpracy Międzynarodowej z Centralnego Biura do Walki z Przemytem dzieł Sztuki w Paryżu oraz Naczelnik Wydziału do Spraw Walki z Przemytem Dzieł Sztuki z Krajowej Dyrekcji Wywiadu i Dochodzeń Celnych.

Powrót na górę strony