Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja w malarstwie, grafice i rysunku - PoliceArt'09

Data publikacji 07.11.2009

158 dzieł sztuki autorstwa 114 artystów z kraju i zagranicy znalazło się na wystawie „Policja w malarstwie, grafice i rysunku - PoliceArt'09". Inauguracja ekspozycji z okazji 90-lecia polskiej Policji odbyła się w Muzeum Narodowym - Muzeum Rzeźby X. Dunikowskiego (Królikarnia) w Warszawie. W jej trakcie odbyła się aukcja charytatywna, której głównym celem było zebranie środków dla podopiecznych Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą".

Ekspozycję otworzył Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk, który podziękował artystom za zaangażowanie w to przedsięwzięcie.
Na wystawie swoje prace zaprezentowało 114 twórców, którzy na cele charytatywne przekazali 158 dzieł sztuki, w tym prace malarskie, graficzne, fotografie artystyczne, a także prace rzeźbiarskie. Ponad 40 prac wyszło z pracowni artystycznych 37 twórców profesjonalnych, najczęściej absolwentów polskich i zagranicznych Akademii Sztuk Pięknych i wyższych uczelni artystycznych. Wielu z nich ma wysoką pozycję w świecie sztuki w Polsce, a także w innych krajach europejskich, Ameryce Północnej, a nawet w dalekiej Australii.

Część prezentowanych prac była jednak dziełem artystów amatorów i miłośników sztuki, dla których twórczość malarska czy rzeźbiarska stała się życiową pasją, pozazawodowym hobby, czy też sposobem na wyrażenie poprzez dzieła malarskie, graficzne i rzeźbiarskie własnych wewnętrznych przeżyć, uczuć i emocji a nade wszystko umiłowania piękna otaczającego nas świata.

W trakcie otwarcia wystawy Komendant Główny Policji wręczył nagrodę honorową – statuetkę FORTITER ET RECTE (mężnie i sprawiedliwie) stanowiąca formę uhonorowania zasług funkcjonariuszy policji i osób cywilnych, instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz Policji oraz ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa państwa i obywateli jak również badań naukowych i działalności wydawniczej dotyczącej polskiej Policji.
Po raz pierwszy otrzymała ją Fundacja Dzieciom „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ” za współpracę z Policją oraz pomoc w zakresie rehabilitacji medycznej dzieci z rodzin policyjnych.

Taką decyzję podjęła 15 lipca br. kapituła nagrody honorowej w składzie:

prof. Regina Renz – rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
prof. Zbigniew Judycki – Komenda Główna Policji
generalny inspektor Leszek Szreder – prezes Stowarzyszenia Generałów Policji RP
prof Piotr Majer – Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
ksiądz prof. Władysław Zarębczan – Papieska Kongregacja Ewangelizacji Narodów.

Nagrodę odebrał przedstawiciel fundacji Stanisław Kowalski, który nie krył wzruszenia i podziękował za uhonorowanie tą statuetką.

Po oficjalnym otwarciu rozpoczęła się aukcja prac. Każdy z gości mógł wybrać dzieło, które chciał mieć w swoich zbiorach i podwyższyć cenę wywoławczą. Pieniądze z aukcji zostały przeznaczone na realizowanie projektów przez fundacje: Wdowom i Sierotom po poległych Policjantach i fundacji dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Agnieszka Hamelusz
 

Powrót na górę strony