Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Święto Niepodległości

Data publikacji 11.11.2009

11 listopada jest szczególną datą. W tym ważnym dla każdego Polaka dniu obchodzimy święto odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Dziś w całym kraju uroczyście uczczono tę rocznicę. Tradycyjne uroczystości w stolicy odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wzięli w nich udział także policjanci.

Obchody 91. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny, która odprawiona została w bazylice św. Krzyża w Warszawie. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego gen dyw. Tadeusz Płoski.

Główne uroczystości związane z obchodami 11 listopada z udziałem najwyższych władz państwowych, samorządowych, reprezentantów kombatantów, korpusu dyplomatycznego i zaproszonych gości, odbyły się w południe  przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką, premier Donald Tusk oraz przedstawiciele rządu, szefowie MSZ - Radosław Sikorski i MON - Bogdan Klich, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Pan Adam Rapacki,  I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Kazimierz Szwajcowski, reprezentanci parlamentu, generalicja, duchowieństwo, weterani, grypy rekonstrukcji historycznych oraz harcerze. W obchodach 91. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyła także prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Po uroczystej odprawie wart połączonej z Apelem Pamięci, na płycie Grobu zostały złożone wieńce.

Po ceremonii z Placu Józefa Piłsudskiego, do Muzeum Wojska Polskiego, wyruszyła defilada pododdziałów reprezentacyjnych Wojska, Straży Granicznej, Policji, Służby Więziennej oraz grup rekonstrukcji historycznych - pasjonatów militariów z całej Polski.

(tekst na postawie PAP)

Zobacz galerię zdjęć >>

 

Powrót na górę strony