Zamiast pomagać - oszukiwał - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zamiast pomagać - oszukiwał

Data publikacji 13.11.2009

Zachodniopomorscy policjanci zatrzymali 21-letniego mężczyznę, który pod pozorem pomocy dla chorego na nowotwór dziecka chciał wyłudzić pieniądze od internautów. Oszustowi grozi kara do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Szczecinie uzyskali informację, że na portalu społecznościowym rozsyłane są informacje związane z prośbą o pomoc finansową dla chorego na nowotwór dziecka. Zawarte w wiadomości informacje dotyczące dziecka, jego danych i opisu choroby były prawdziwe. Jednak przeprowadzone działania wykazały, że nadawca wiadomości bezprawnie podszywa się pod opiekuna dziecka podając przy tym utworzone przez siebie konto bankowe.

Kryminalni w związku z taką informacją podjęli współpracę z działem bezpieczeństwa portalu. Dzięki wspólnym działaniom ustalili dokładnie, kto podaje się za opiekuna. Okazał się nim 21-letni mieszkaniec Szczecina. Kolejne czynności wykazały, że ten sam mężczyzna stworzył jeszcze jedno fikcyjne konto, na którym widniało fikcyjne małżeństwo spodziewające się dziecka i proszące o pomoc z racji ich trudnej sytuacji materialnej.

Kiedy policjanci potwierdzili już  wszystkie zebrane w tej sprawie dane, podjęli decyzję o zatrzymaniu oszusta. Wczoraj rano weszli do mieszkania 21-latka. Mężczyzna był kompletnie zaskoczony wizytą mundurowych, nie stawiał oporu. Funkcjonariusze, po zatrzymaniu mężczyzny, zabezpieczyli jego komputer oraz dokumenty bankowe i karty bankomatowe.

Następnie przewieziono go do Komisariatu Policji Szczecin Dąbie i tam przedstawiono zarzut oszustwa. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu. W trakcie czynności wyszło na jaw, że 21-latek na jednej ze stron internetowych fundacji odnalazł pełną informację na temat chorego na nowotwór chłopca, tam też znalazł jego zdjęcia i postanowił wykorzystać te informacje w nikczemny sposób.

Wobec 21-latka już zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 1000 zł. oraz objęto go policyjnym dozorem. Za oszustwo grozi mu do 8 lat więzienia.

(źródło: KWP w Szczecinie)

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja