Drogie smsy za usługi w sieci - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Drogie smsy za usługi w sieci

Data publikacji 17.11.2009

Chcesz wiedzieć, czy jesteś chory na świńską grypę? Poznaj datę swojej śmierci… Chcesz poznać swoją przyszłość? – takie pytania czy też stwierdzenia pojawiają się na różnych portalach internetowych. Policjanci apelują przede wszystkim o rozsądek i racjonalne podejście do tego typu usług. Z reguły są one płatne poprzez sms, ale o tym internauci przekonują się dopiero, kiedy chcą poznać wynik wcześniej wypełnionej ankiety. Większość twórców tego typu usług informację o płatnościach zamieszcza w regulaminie lub małą czcionką pod ankietą.

Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usługi opłaconej sms proponujemy najpierw zapoznać się dokładnie z regulaminem lub przeczytać, ile będzie nas to w konsekwencji kosztowało. Wielu internautów daje się wciągnąć w grę psychologiczną i wypełnia ankiety dotyczące np. stanu zdrowia, nie zwracając uwagi na to, że trzeba będzie za tę usługę zapłacić. Później, nie chcąc rezygnować, płacą nawet do kilkudziesięciu złotych za jednego smsa i... czują się oszukani.

O oszustwie możemy mówić dopiero, kiedy zapłaciliśmy za usługę, a nie została ona zrealizowana. Wtedy prawdopodobnie doszło do przestępstwa. Należy w takim wypadku zgłosić się do najbliższej jednostki Policji i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Podobnie jest z „kupowaniem” oprogramowania lub plików muzycznych, filmów, dzwonków telefonów, tapet, wygaszaczy ekranów, horoskopów osobistych itp. Za opłatę poprzez sms możemy stać się właścicielami tych plików czy informacji.

Pamiętajmy, korzystając z usług oferowanych w sieci musimy zdawać sobie sprawę, że za każdą z nich trzeba zapłacić. Tylko od nas zależy, czy zapoznamy się z regulaminem, przeczytamy wcześniej cennik opłat i zgodzimy się uregulować tę należność.

Agnieszka Hamelusz

Powrót na górę strony
Polska Policja