Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ślady psychologiczne na miejscu zabójstwa

Data publikacji 20.11.2009

Ekipy kryminalistyczne szukają linii papilarnych, śladów biologicznych i narzędzi zbrodni, natomiast ślady zachowań są najczęściej ignorowane i zamazywane, a przecież rola psychologa w pracy policyjnej jest bardzo istotna. Jego udział w czynnościach na miejcu zdarzenia pozwala określić cechy sprawcy i wskazać grono osób, w którym należy go szukać. W Szkole Policji w Pile odbyło się szkolenie „Gromadzenie śladów psychologicznych z miejsca zabójstwa” skierowane właśnie do policyjnych psychologów.

Mając świadomość znaczenia pracy psychologa policyjnego, Wydział Psychologów Policyjnych Komendy Głównej Policji wspólnie ze Szkołą Policji w Pile, zorganizował dla psychologów z Komendy Stołecznej i komend wojewódzkich Policji pięciodniowe szkolenie pn. Gromadzenie śladów psychologicznych z miejsca zabójstwa.

Program szkolenia był bardzo bogaty. W ramach zajęć poruszono tak istotne kwestie, jak udział psychologa w programie ochrony osób zagrożonych, współpraca z Osobowymi Źródłami Informacji, opracowywanie profilu psychologicznego sprawcy zabójstwa.

Kluczowym punktem szkolenia, który został zrealizowany w formie ćwiczeń, było zabezpieczanie śladów psychologicznych na miejscu zabójstwa. Miejsce przestępstwa, do tych właśnie zajęć, zostało "przygotowane" przez wykładowców szkoły: kom. Wojciecha Misia i kom. Leszka Bielińskiego, na podstawie materiałów z autentycznego zdarzenia.

W szkoleniu w charakterze prelegentów udział wzięli  przedstawiciele Wydziału Psychologów Policyjnych KGP, Biura Kryminalnego KGP, Biura Wywiadu Kryminalnego KGP.

(źródło: Szkoła Policji w Pile)

Powrót na górę strony