Oszukiwali za pośrednictwem portali motoryzacyjnych - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali za pośrednictwem portali motoryzacyjnych

Data publikacji 25.11.2009

Prawie milion złotych, od kilkuset osób z całej Polski, wyłudziła grupa oszustów działająca na motoryzacyjnych portalach ogłoszeniowych. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w ostatnich dniach kolejne osoby zamieszane w ten proceder. Dotychczas w ręce policjantów wpadło 16 podejrzanych, a 14 z nich trafiło do aresztu.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kolejnych 7 osób, tym razem z Leszna, Rawicza i Poznania, zamieszane w liczne oszustwa za pośrednictwem ogłoszeń motoryzacyjnych. Podejrzani są członkami zorganizowanej grupy przestępczej wywodzącej się z Leszna. Kilkaset osób z całej Polski w wyniku działalności tej grupy straciło łącznie około 1 milion złotych.

Oszuści umieszczali w serwisach ogłoszeniowych oferty sprzedaży samochodów osobowych, ciągników rolniczych lub maszyn budowlanych, które tak naprawdę nie istniały, a zdjęcia były przypadkowo ściągane z Internetu. Kiedy na ogłoszenia odpowiadali zainteresowani klienci, podejrzani przejmowali inicjatywę. Prowadzili rozmowy w taki sposób, żeby potencjalnych klientów nakłonić do wpłaty zaliczki w wysokości od 10 do 20 procent wartości oferowanego do sprzedaży pojazdu. Wysokość tych zaliczek wynosiła od 1000 do 8000 zł. Po wpłacie zaliczki na wskazany przez oszustów rachunek bankowy kontakt z nimi się urywał. Biorąc pod uwagę, że oferowane przez oszustów ceny pojazdów były bardzo atrakcyjne, sporo osób z całej Polski dało wciągnąć się w pułapkę. Odzyskanie utraconych pieniędzy w praktyce było niemożliwe, ponieważ rachunki były otwarte na podstawione osoby. Oszuści zrywali ponadto wszelkie kontakty, starając się nie pozostawić żadnych śladów.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego już na początku 2009 roku mieli informacje, że tego typu procederem mogą zajmować się osoby zamieszkałe w Wielkopolsce. Analizowali podobne przypadki oszustw odnotowane w różnych jednostkach policyjnych w kraju. Doszli do przekonania, że te sprawy są efektem działania grupy przestępczej o charakterze zorganizowanym. W porozumieniu z Wydziałem V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu zebrano wszystkie znane przypadki oszustw w ramach jednego śledztwa.

W kwietniu 2009 r. policjanci z CBŚ zatrzymali między innymi Tomasza Sz. z Leszna, który okazał się szefem i organizatorem grupy oszustów. Na jego zlecenie wspólnicy zamieszczali na portalach motoryzacyjnych fikcyjne ogłoszenia. Inni zakładali na podstawione osoby konta w bankach.

Dotychczas w tej sprawie policjanci z CBŚ zatrzymali 16 osób i większość z nich na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu trafiło do aresztu. Wszyscy będą odpowiadać za oszustwo i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo Tomasz Sz. będzie odpowiadał za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 8 lat więzienia.

(źródło: KWP w Poznaniu)

Powrót na górę strony
Polska Policja