Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odbili zakładników z porwanego autobusu

Data publikacji 27.11.2009

25 listopada, o godzinie 10:07 autobus liniowy Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie zostaje zaatakowany przez grupę uzbrojonych terrorystów. Kilkunastu zakładników będących pasażerami przeżywa chwile grozy – to scenariusz ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych przez policjantów Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Pierwszym elementem spotkania był pokaz techniki podejmowania i neutralizacji ładunku wybuchowego przy użyciu zdalnie sterowanego robota, wykonany przez Sekcję Minersko-Pirotechniczną KSP. Kilka minut później goście zostali zaproszeni do przejazdu autobusem w miejsce, gdzie miał się odbyć kolejny etap pokazu. Nagle do autobusu wtargnęli zamachowcy. Życie pasażerów, w tym pani Prezydent oraz 15 innych członków Zespołu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy – zawisło na włosku. Jednakże obeszło się na strachu, gdyż momentalnie do akcji wkroczyli funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP wsparci przez pojazd opancerzony i środki pirotechniczne. Błyskawicznie obezwładniają terrorystów i uwalniają zakładników. Sytuacja została opanowana. To tylko ćwiczenia, ale w razie rzeczywistego zagrożenia doświadczenia wyciągnięte z tego typu ćwiczeń mogą okazać się bezcenne.

Ostatnim elementem pokazu było uwalnianie zakładników przetrzymywanych w wagonie kolejowym. Tak wyglądało wyjazdowe posiedzenie członków Zespołu Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy (ZZK) nt. „Działań antyterrorystycznych wobec sytuacji zakładniczych w środkach komunikacji miejskiej" w siedzibie Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, w którym oprócz Pani Prezydent, uczestniczyli m. in : Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy pani Ewa Gawor, Komendant Stołeczny Policji insp. Adam Mularz oraz wielu innych znamienitych gości.

Członkowie zespołu zostali również zapoznani z możliwością pracy operatorów jednostki kontrterrorystycznej w komunikacji kolejowej. Zaprezentowano wyposażenie BOA KGP oraz omówiono zakres działania biura, jego zadania i strukturę.      

Spotkanie służyło przede wszystkim omówieniu procesu przygotowawczego w zakresie zabezpieczenia antyterrorystycznego w czasie zbliżających się mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012.

Film Pokaz robota pirotechnicznego


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Pokaz robota pirotechnicznego (format flv - rozmiar 7.03 MB)

Film Odbili zakładników z porwanego autobusu


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Odbili zakładników z porwanego autobusu (format flv - rozmiar 8.89 MB)

Film Odbili zakładników z porwanego pociągu


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Odbili zakładników z porwanego pociągu (format flv - rozmiar 5.54 MB)

Powrót na górę strony