Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: Śnieżny patrol

Widok policjantów na nartach patrolujących stoki nikogo już nie dziwi.

Od kilku lat na najpopularniejszych trasach w Polsce funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo narciarzy ("piraci" trafiają się nie tylko na drogach), walczą z szajkami złodziei sprzętu narciarskiego, dla których narty nieuważnych turystów stają się łatwym łupem, a także w razie potrzeby udzielają pierwszej pomocy.

Sezon narciarski trwa, rozpoczęły się zimowe ferie, na narciarskich stokach ruch coraz większy. Jak co roku pomiędzy zjeżdżającymi widać narciarzy z napisem Policja na plecach. Policyjne patrole narciarskie wykonują zadania prewencyjne, w myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć". Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki. Legitymują osoby zachowujące się podejrzanie, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu. Pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad, a także by nie zjeżdżali pod wpływem alkoholu. W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub nakładają mandaty karne.

Policyjne patrole zobaczymy m.in. na terenie powiatu jeleniogórskiego na stokach Łysej Góry w Dziwiszowie oraz na Kopie w Karpaczu. Na Łysej Górze nad bezpieczeństwem narciarzy czuwają policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. W okresie ferii zimowych policyjny patrol narciarski znajduje się na stoku codziennie w godzinach od 9.00 do 13.00. Na Kopie w Karpaczu policyjne patrole narciarskie można spotkać w każdy weekend oraz w okresach świątecznych.

W górach województwa dolnośląskiego policyjne patrole jeżdżą od 2003 r. Patrolują stoki w Korbielowie, Szczyrku, Wiśle i Ustroniu. W okresie ferii funkcjonariusze są obecni na trasach zjazdowych codziennie. W tym roku o bezpieczeństwo turystów dba 5 dwuosobowych patroli. W Wiśle i Ustroniu oprócz policjantów na nartach na dole stoków obecne są także patrole samochodowe.

Policyjne patrole narciarskie są obecne nie tylko w górach. W trosce o bezpieczeństwo turystów po raz kolejny taki patrol ruszył na stoku Pięknej Góry w Gołdapi. Policjanci będą pełnić służbę w każdą sobotę i niedzielę w godz. 10:00 -18:00 przez cały sezon zimowy. W skład patrolu wchodzi policjant oraz funkcjonariusz Straży Pożarnej posiadający przeszkolenie z zakresu udzielania podstawowej pomocy przedmedycznej. Do głównych zadań patrolu należy m.in.: zapobieganie kradzieżom sprzętu narciarskiego, kontrolowanie parkingu celem zapobiegania włamaniom i kradzieżom pojazdów, eliminowanie narciarzy będących pod wpływem alkoholu oraz osób pijących go poza miejscami wyznaczonymi.

Już w niedzielę 15 stycznia, podczas pierwszego dnia funkcjonowania patrolu, policjant był zmuszony ukarać mandatem turystę, który załatwiał potrzebę fizjologiczną w miejscu niedozwolonym. Ponadto jedna z turystek po upadku doznała obrażeń. Patrol udzielił pierwszej pomocy i wezwał pogotowie ratunkowe.

Powrót na górę strony