Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali na aukcjach internetowych

Data publikacji 04.12.2009

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 19-letniego mieszkańca Sandomierza, który oszukał blisko 100 osób. Oferował on na aukcjach internetowych drobne przedmioty. Klienci po wpłaceniu pieniędzy nie otrzymywali zamówionego towaru. Natomiast policjanci z Legnicy zatrzymali kolejne dwie osoby podejrzane o to, że w Internecie w podobny sposób oszukały 90 osób z terenu całego kraju. Za oszustwo grozi im kara nawet do 8 lat więzienia.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu, otrzymali informację o nielegalnej działalności 19-letniego mieszkańca miasta. Z pierwszych ustaleń mundurowych wynikało, że na internetowych portalach aukcyjnych mężczyzna oferował do sprzedaży drobne, używane przedmioty za kwoty od 10 do 80 złotych. Niestety kupione przez klientów przedmioty nie trafiały one do kupujących.

Młodemu mężczyźnie policjanci zarzucają oszukanie ponad 100 osób. W ciągu dwóch lat fikcyjnej sprzedaży przedmiotów, mężczyzna „zarobił” na nich 4 tys. zł.

Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli laptopy, których młody mężczyzna używał, oszukując nabywców. Nastolatek przyznał się do oszustwa.

(źródło: KWP w Kielcach)

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą legnickiej policji ustalili i zatrzymali dwóch mieszkańców Legnicy, którzy od kwietnia tego roku, na jednym z portali internetowych oferowali sprzedaż sprzętu RTV i akcesoriów komputerowych. Klienci, którzy decydowali się na zakup wybranych przedmiotów wysyłali pieniądze na podane konta. W zamian nie otrzymywali zamówionego towaru lub otrzymywali rzeczy uszkodzone i inne niż zamówione. Kiedy chcieli dokonać zwrotu, kontakt z oszustami urywał się. Nie było też zwrotu wpłaconych pieniędzy. Dziewięćdziesiąt oszukanych osób z całej Polski wpłaciło na konto oszustów sumy od 30 złotych do kilkuset. Policjanci szacują, że łączna kwota wyłudzonych pieniędzy to około 30 tysięcy złotych. Zatrzymani przez funkcjonariuszy legniczanie w wieku 30 i 47 lat usłyszeli zarzut oszustwa, za co grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Policjanci apelują o rozsądek przy transakcjach nawiązywanych za pośrednictwem Internetu. O sprawdzanie kontrahentów oraz nie wysyłanie pieniędzy "w ciemno" w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do dostawcy towaru. Apelujemy również o zgłaszanie oszustw internetowych, gdyż szybkie zablokowanie konta oszusta uchroni inne osoby przed przestępstwem.

(źródło: KWP we Wrocławiu)

Powrót na górę strony