Kradzież 370 kg bursztynu wyjaśniona - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kradzież 370 kg bursztynu wyjaśniona

Data publikacji 15.12.2006

Lubelscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 48 i 55 mających związek z kradzieżą bursztynów o wartości blisko dwóch milionów złotych. Do zdarzenia doszło 28 maja. Do jednego z domów w gm. Niedrzwica Duża wtargnęło trzech mężczyzn. Grożąc pozbawieniem życia skrępowali właścicielkę mieszkania. Sprawcy ukradli około 370 kg bursztynu.

Oprócz 300 kg nieoszlifowanego bursztynu i 60 kg oszlifowanego i gotowego do sprzedaży przestępcy ukradli także dwie unikatowe bryły o wadze 4,7 kg i 7,8 kg. i pieniądze. Łączna wartość strat oszacowana został na ponad 1.700.000 zł.

55-letni Eugeniusz W. oraz 48-letni Jerzy K.- mieszkańcy województwa zachodnio- pomorskiego zostali zatrzymani 13 grudnia br. Lubelscy policjanci weszli do dwóch mieszkań w Szczecinie oraz Tanowie. Obaj mężczyźni byli kompletnie zaskoczeni, nie stawiali oporu, nie próbowali ucieczki.

48-letniemu Jerzemu K. przedstawiony został zarzut zorganizowania napadu. To on był pomysłodawcą i organizatorem przestępczego przedsięwzięcia. Od kilku lat obracał się w środowisku osób handlujących bursztynami. Miał różne kontakty handlowe, czasami także towarzyskie z kolekcjonerami w Polsce. W ten sposób poznał jednego z mieszkańców podlubelskiej miejscowości. Wiedział, że mężczyzna prowadzi działalność gospodarczą związaną z handlem i obróbką bursztynu. Wiedział także o okazałej kolekcji tego cennego kruszcu przechowywanej w mieszkaniu pod Lublinem. Mężczyzna doskonale znany jest Policji. W przeszłości był już karany m.in za wyłudzenia i oszustwa. 

55-letni Eugeniusz W. zatrzymany został pod zarzutem paserstwa mienia znacznej wartości. Jest podejrzany o przyjęcie i pomoc w ukryciu skradzionych bursztynów.

Wartościowa kolekcja prawdopodobnie wywieziona została za granicę. Wszystko wskazuje na to, że trafiła na azjatycki rynek. 

Policjanci w dalszym ciągu pracują nad sprawą. Ustalane są kolejne osoby mające związek z napadem i kradzieżą wartościowej kolekcji. Sprawdzane są okoliczności, w jakich bursztyny zostały wywiezione z kraju, a także zyski, jakie sprawcy zdołali osiągnąć ze sprzedaży kruszcu. Wkrótce będą miały miejsce kolejne zatrzymania.

Wczoraj Sąd Rejonowy w Lublinie zadecydował o tymczasowym aresztowaniu oby mężczyzn.
Powrót na górę strony
Polska Policja