Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali przy wymianie walut

Data publikacji 07.12.2009

Bialscy kryminalni zatrzymali 4-osobową grupę mężczyzn, którzy podejrzewani są o oszustwa przy wymianie waluty. Do zdarzenia doszło w jednym z lokali na terenie Białej Podlaskiej. Obywatel Białorusi chciał wymienić blisko 80 milionów białoruskich rubli na euro. W zamian za pieniądze mężczyzna otrzymał papierowe ścinki zapakowane w rulony. Pokrzywdzony straty oszacował na kwotę blisko 20.000 euro. Zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci podejrzewają, że mężczyźni mogą mieć na sumieniu kilka takich przestępstw na terenie całego kraju.

Do zdarzenia doszło w minioną środę. Około 17:30 do dyżurnego bialskiej komendy zgłosił się obywatel Białorusi. Mężczyzna poinformował, że w jednym z lokali na terenie Białej Podlaskiej nieznany mężczyzna podczas wymiany blisko 80 milionów rubli białoruskich, przekazał mu torbę, w której miało znajdować się 19 800 euro. Po finalizacji transakcji kontrahent oddalił się, a pokrzywdzony pozostał z torbą wypełnioną rulonami zawierającymi papierowe ścinki.

Bialscy śledczy przesłuchali pokrzywdzonego zbierając informacje, na temat rysopisu mężczyzny oraz okoliczności, w których doszło do ich spotkania. Funkcjonariusze skrupulatnie sprawdzali każdy wątek. Ustalili, że pokrzywdzony już wcześniej dwukrotnie wymieniał pieniądze z tym mężczyzną. Wówczas transakcje odbywały się bez zarzutów i opiewały na kwoty niższego rzędu tj. 2000 euro i 10 000 euro. Z zebranych przez policjantów informacji wynikało, że Białorusin padł ofiarą mężczyzn specjalizujących się w tego rodzaju oszustwach. Mężczyźni nawiązywali znajomość na stacjach paliwowych proponując obcokrajowcom wymianę waluty. Pierwsze transakcje dotyczyły mniejszych kwot i miały na celu wzbudzenie zaufania kontrahentów. Kiedy wartość waluty urosła przy kolejnych wymianach do kwoty zadowalającej sprawców, dochodziło do oszustwa.

Policjanci zgromadzili materiały, z których wynikało, że do kolejnej takiej „transakcji” może dojść w sobotę, w jednym z lokali na terenie Międzyrzeca Podlaskiego. Na miejscu funkcjonariusze zatrzymali 47-letniego Zbigniewa H., mieszkańca Jeleniej Góry. Przed lokalem w ręce policjantów wpadł kolejny mężczyzna, który stał na tzw. „czujce”. Okazał się nim 56-letni Włodzimierz D., mieszkaniec Świebodzic. Dwóch kolejnych mężczyzn zostało zatrzymanych kiedy próbowali oddalić się samochodem Skoda Octavia na litewskich numerach rejestracyjnych. Bialscy kryminalni zatrzymali ich na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Krzewica, w kierunku do Warszawy. Okazali się nimi 32-letni Jarosław P., mieszkaniec Różan i 50- letni Roman S., mieszkaniec Świebodzic.

Funkcjonariusze podejrzewają, że mężczyźni mają na sumieniu kilka takich przestępstw, do których doszło na terenie całego kraju. Jak ustalili, Zbigniew H. od 4 lat był poszukiwany za oszustwa przez Prokuraturę i Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze.

Wszyscy zatrzymani przebywają w policyjnym areszcie. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Lublinie)

 

Powrót na górę strony