Policjanci rozbili grupę przestępczą - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili grupę przestępczą

Data publikacji 15.12.2006

Dolnośląscy policjanci zatrzymali prezesa i wiceprezesa jednej z ogólnopolskich firm, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się oszustwami finansowymi. Jak ustalili policjanci, sprawcy wyprowadzili z firmy ponad 3,5 mln zł i wyłudzili blisko milion złotych zwrotu podatku VAT.

Policjanci rozbili grupę przestępcząFunkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu prowadzili sprawę od około roku. Efektem gromadzonego materiału dowodowego oraz jego szczegółowej analizy jest zatrzymanie do chwili obecnej 11 osób, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
 
Grupa, o kierowanie którą podejrzany jest prezes firmy, zajmowała się fałszowaniem dokumentacji księgowej poprzez tworzenie fikcyjnych kosztów. Na tej podstawie sprawcy wyprowadzili z firmy ponad 3,5 mln zł i wyłudzili zwrot podatku VAT i dochodowego na kwotę nie mniejszą niż 800 tys. zł. Policjanci podejrzewają jednak, że straty na szkodę skarbu państwa mogą być znacznie większe.
 
Jak ustalili policjanci, firma dokonywała fikcyjnych zakupów samochodów ciężarowych, które wliczane były w koszty firmy oraz naliczała na nie amortyzację. Na te samochody, istniejące jedynie na papierze, sprawcy brali ze stacji paliw faktury VAT. Faktury dotyczyły również innych fikcyjnych usług na rzecz firmy, np. remontów.
 
44 - letni prezes i 39 - letni wiceprezes zostali zatrzymani w swoich mieszkaniach. Wcześnie, w tej sprawie policjanci zatrzymali już byłą członkinię zarządu, trzy pracownice działu księgowości, pracownika działu windykacji, przedstawiciela firmy dokonującej fikcyjnych remontów oraz trzech pracowników stacji paliw.
 
Zatrzymani odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto w zależności od roli w przestępczym procederze odpowiedzą również za poświadczanie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w dokumentach oraz nierzetelne prowadzenie księgowości. Prezesowi firmy przedstawiono ponadto zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.
 
Policjanci prowadzący sprawę podejrzewają również, że prezes firmy lokował pieniądze pochodzące z przestępstwa w prywatne nieruchomości. Nie wykluczają także dalszych zatrzymań w tej sprawie.
Powrót na górę strony
Polska Policja