Kosowscy policjanci szkolili się w Polsce - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kosowscy policjanci szkolili się w Polsce

Data publikacji 16.12.2006

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie przeprowadziła szkolenie policjantów z Kosovo Police Service. Zostało on zlecone krakowskiej Policji przez Komendanta Głównego Policji, który podpisał w tej sprawie porozumienie z Komendantem Policji Międzynarodowej Tymczasowej Misji Administracyjnej ONZ w Kosowie.

Szkolenie to, z zakresu działań neutralizacyjnych urządzeń wybuchowych, przeprowadzone zostało przez policjantów krakowskiego SPAP-u (Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji) przy wsparciu specjalisty z tej dziedziny z Akademii Górniczo dr Ryszarda Morawy oraz specjalisty ds. instruktażu medycznego w przypadkach kryzysowych dr n. med. Przemysława Guły.
 
Zajęcia trwały miesiąc i były prowadzone przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu specjalistycznego. Instruktorzy SPAP–u uczyli swoich kolegów jak rozpoznawać i neutralizować ładunki wybuchowe.
 
W czasie wolnym od zajęć specjalistycznych policjanci z Kosova poznawali specyfikę działania polskiej Policji oraz zwiedzali Kraków i inne zabytkowe miasta w województwie.
 
Po cyklu szkoleń – zarówno teoretycznych jak i praktycznych szkoleni kursanci przystąpili do egzaminu weryfikującego nabyte w czasie szkolenia umiejętności (m.in. poprzez przeprowadzenie neutralizacji ładunku wybuchowego przy wykorzystaniu sprzętu specjalistycznego w zainscenizowanych sytuacjach kryzysowych z użyciem materiałów wybuchowych).
 
Podczas uroczystego zakończenia szkolenia uczestnikom wręczone zostały certyfikaty poświadczające zdobyte przez nich umiejętności. Jak podkreślał dowódca albańskich policjantów służba w obronie życia człowieka jest najtrudniejszą i wymaga ciągłego doskonalenia aby była skuteczna. Dziękował on policjantom z Krakowa za profesjonalne przygotowanie do tej ciężkiej służby oraz za życzliwą atmosferę, dzięki której nie odczuwali aż tak bardzo iż są z dala od bliskich im osób. P.o. Komendanta Wojewódzkiego Policji podinspektor Zbigniew Stawarz życzył im aby w służbie zawsze okazywali się nieomylni i profesjonalni.
 
 
     
Powrót na górę strony
Polska Policja