Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali kredyty – wpadli w ręce Policji

Data publikacji 11.12.2009

Wrocławscy policjanci rozpracowali grupę przestępczą wyłudzającą kredyty gotówkowe. Sprawcy działali we Wrocławiu oraz innych miastach na terenie Polski. Do chwili obecnej zatrzymano już 4 osoby podejrzane o udział w tym przestępczym procederze. Funkcjonariusze szacują, że sprawcy wyłudzili w różnych instytucjach finansowych co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Zatrzymanym grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą wrocławskiej komendy miejskiej rozpracowali grupę zajmującą się wyłudzeniami kredytów gotówkowych z różnych instytucji finansowych. Jak ustalono, sprawcy działali na terenie Wrocławia oraz w innych miastach na terenie kraju. Do chwili obecnej funkcjonariusze zatrzymali w tej sprawie już 4 osoby, podejrzane o udział w grupie. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 24 do 58 lat, mieszkańcy Wrocławia.

Policjanci, prowadząc czynności w tej sprawie, ustalili, że role w tym przestępczym mechanizmie były podzielone. Wśród zatrzymanych jest dwóch mężczyzn, którzy brali na podstawie sfałszowanych zaświadczeń kredyty, osoba, która – prowadząc zarejestrowaną działalność gospodarczą – wystawiała zaświadczenia potwierdzające nieprawdę co do zatrudnienia i zarobków, a także mężczyzna, który wyszukiwał i werbował tzw. słupy.

Po wyłudzeniu pieniędzy, organizatorzy przestępczego procederu przekazywali biorącym kredyty procent od uzyskanych w ten sposób kwot. Gratyfikacja była uzależniona od wielkości kredytu. Sprawcy wyłudzali w ten sposób w różnych placówkach finansowych kredyty konsumpcyjne, w ramach udzielanych szybkich pożyczek gotówkowych. Zazwyczaj była to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na chwilę obecną policjanci zajmujący się tą sprawą ustalili już okoliczności wyłudzenia kredytów na kwotę blisko 100 tys. złotych. Podejrzewają jednak, że grupa wyłudziła na terenie całego kraju co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Za czyny, których się dopuścili, w zależności od roli w tym przestępczym procederze, grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(źródło: KWP we Wrocławiu)

Powrót na górę strony