Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w tytoniowych hurtowników

Data publikacji 14.12.2009

Zatrzymanych pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zabezpieczone blisko 22 600 paczek papierosów i 628 litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy – to bilans działań prowadzonych w minionym tygodniu na terenie Łodzi przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zajmujący się zwalczaniem przestępczości ekonomicznej od dłuższego czasu zbierali informacje na temat grupy przestępczej, która sprowadzała do Polski hurtowe ilości wyrobów tytoniowych i spirytusowych bez polskich znaków akcyzy, które następnie trafiały do sprzedawców na targowiska i bazary. W wyniku pracy operacyjnej śledczy ustalili personalia hurtowników, zlokalizowali także magazyny, gdzie przechowywany był trefny towar.

W minionym tygodniu w porozumieniu z Prokuraturą Rejonową Łódź Górna, policjanci przystąpili do zatrzymań. Działania miały miejsce w Łodzi, a w ręce stróżów prawa wpadło 5 osób – 4 mężczyzn w wieku 60, 35, 34 i 31 lat oraz 47-letnia kobieta. Policjanci CBŚ przeszukali mieszkania zatrzymanych, a także magazyn w kompleksie przemysłowym w dzielnicy Polesie, który wynajmowali hurtownicy. W magazynie i w samochodzie marki Fiat Sienna, którym poruszał się jeden z podejrzanych, policjanci zabezpieczyli blisko 22 600 paczek papierosów pochodzących z Białorusi, Mołdawii, Ukrainy i Chin oraz 628 litrów spirytusu. Towar nie posiadł polskich znaków akcyzy i został przekazany, współpracującym z Policją, funkcjonariuszom łódzkiej Izby Celnej.

Wstępnie oszacowano, że sprowadzone do Polski papierosy i alkohol spowodowały uszczuplenie z tytułu podatku akcyzowego na łączną kwotę 213 tysięcy złotych, a z tytułu podatku VAT na kwotę 50 tysięcy złotych. Policjanci ustalili także, że tygodniowo 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej mogło na tym procederze zarabiać nawet do 100 tysięcy złotych.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli już prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto dwaj mężczyźni w wieku 34 i 31 lat odpowiedzą także za tzw. paserstwo akcyzowe – za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 i wysoka grzywna.

W miniony piątek prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego Łódź Widzew z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie 34 i 31-latka. Sąd jednak odrzucił prokuratorski wniosek. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego traktują sprawę jako rozwojową i zapowiadają kolejne zatrzymania.

(źródło: KWP w Łodzi)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony