Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano XVIII-wieczne dzieła saksońskiej sztuki barokowej

Data publikacji 17.12.2009

8 zabytkowych figur z piaskowca odzyskali policjanci z komisariatu na wrocławskim Rakowcu. Dzieła sztuki pochodzą z początku XVIII wieku, na początku maja br. zostały skradzione z zakładu renowacji zabytków. Ich wartość szacuje się na około 400 tys. zł. Wśród zabezpieczonych dzieł są dwa posągi, trzymetrowej wysokości, przedstawiające mitycznych bogów greckich. Figury zakopane były w przydrożnym rowie.

Kryminalni z komisariatu na wrocławskim Rakowcu odzyskali 8 skradzionych, zabytkowych rzeźb wykonanych z piaskowca. Wśród nich są dwa blisko 3 metrowej wysokości posągi przedstawiające mitycznych bogów greckich, a pozostałe to rzeźby przedstawiające wazony z kwiatami (gazony).

Z ustaleń wynika, że rzeźby te pochodzą z początku XVIII wieku. Posągi są przypuszczalnie dziełem saksońskiego rzeźbiarza J.Ch. Kirchnera i zaliczają się do wybitnych dzieł saksońskiej sztuki barokowej. Rzeźby prawdopodobnie pochodzą z zabytkowego pałacu w Radomierzycach, gdzie zdobiły, jak wynika ze wstępnych ustaleń, przypałacowy park.

Z uwagi na zły stan techniczny, w celu wykonania zabiegów konserwatorskich trafiły do Wrocławia. Na początku maja br. zostały skradzione z zakładu renowacji zabytków. Policjanci z Komisariatu Policji Wrocław - Rakowiec, prowadząc czynności w tej sprawie, trafili na ich trop. Odnaleźli rzeźby na terenie powiatu oławskiego. Posągi i gazony przysypane były warstwą ziemi w przydrożnym rowie. Z uwagi na ich ciężar podczas zabezpieczenia wykorzystano dźwig.

Policjanci w dalszym ciągu wyjaśniają szczegółowo okoliczności tej sprawy. Wartość odzyskanych dzieł sztuki szacuje się łącznie na kwotę około 400 tys. złotych.

(źródło: KWP we Wrocławiu)

Powrót na górę strony