Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oczyszczali skażony alkohol

Data publikacji 18.12.2009

Zachodniopomorscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy nielegalnie sprzedawali alkohol. Produkowany był on ze skażonego spirytusu, który był oczyszczany w nieprofesjonalnych warunkach. Był on niebezpieczny dla zdrowia. Mężczyźni wyprodukowali kilka tysięcy litrów takiego alkoholu.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie walczący z przestępczością gospodarczą, mając informację, że na szczecińskim „czarnym rynku” pojawił się nielegalnie sprzedawany alkohol, rozpoczęli działania operacyjne. W ich efekcie zlokalizowali miejsce, w którym alkohol był oczyszczany.

Na początku tygodnia kryminalni wspólnie z kolegami ze szczecińskiej komendy i policjantami z Polic przeprowadzili działania, w czasie których w niewielkiej miejscowości pod Szczecinem zatrzymali dwóch mężczyzn, w wieku 43 i 54 lat, którzy są mieszkańcami Szczecina. Policjanci w czasie zatrzymań i kolejnych czynności wspierani byli przez funkcjonariuszy Izby Celnej i Urzędu Celnego.

Sprawcy zostali zatrzymani w magazynie, w którym przechowywali alkohol. W czasie przeszukania znaleziono tam ponad pięć tysięcy litrów alkoholu, około czterysta litrów przygotowane było do sprzedaży. Pozostała część to alkohol skażony, który przeznaczony był do oczyszczenia. Ponadto w magazynie znajdowały się odczynniki chemiczne, butelki plastikowe i szklane, kapsle i etykiety.

Zatrzymani mężczyźni po zakupieniu skażonego alkoholu filtrowali go pod ciśnieniem, aby pozbawić go charakterystycznego koloru i smaku. Rozrabiali go i dodawali substancji smakowych. Tak przygotowany trunek rozlewali do przygotowanych butelek w warunkach pozbawionych jakiejkolwiek higieny. Skażony alkohol poddany takiej obróbce tracił charakterystyczną barwę i smak, jednak nadal był on zanieczyszczony i niebezpieczny dla zdrowia.

Mężczyźni działali przez ostanie sześć miesięcy, jednak kryminalni nie wykluczają, że okres ten mógł być dłuższy. W tym czasie oczyścili kilka tysięcy litrów skażonego alkoholu. W czasie kolejnych przeszukań innych pomieszczeń policjanci zabezpieczyli kilkanaście tysięcy podrobionych naklejek i kapsli z logo znanych producentów wyrobów spirytusowych.

W prokuraturze zatrzymani usłyszeli już zarzuty nielegalnego oczyszczania alkoholu przeznaczonego do celów przemysłowych. Ponadto jeden z nich usłyszał zarzut narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego. Gdyby mężczyźni przerobili i sprzedali zabezpieczony w magazynie alkohol, naraziliby Skarb Państwa na straty około 250 tys. zł. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(źródło: KWP w Szczecinie)

Powrót na górę strony