Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 100 policjantów, podzielonych na kilkanaście grup, uczestniczyło dziś w zatrzymaniu 12 osób - członków zorganizowanej grupy przestępczej o zbrojnym charakterze.

Wszyscy zatrzymani podejrzewani są o uprowadzenia dla okupu, wymuszenia rozbójnicze, fałszerstwa dokumentów, wyłudzenia kredytów na podstawione osoby.

Ponad 100 policjantów, podzielonych na kilkanaście grup, uczestniczyło dziś (10.05.2005) w zatrzymaniu 12 osób - członków zorganizowanej grupy przestępczej o zbrojnym charakterze. Wszyscy zatrzymani podejrzewani są o uprowadzenia dla okupu, wymuszenia rozbójnicze, fałszerstwa dokumentów, wyłudzenia kredytów na podstawione osoby.

Zatrzymania rozpoczęto punktualnie o 6 rano. Wtedy to ponad 100 policjantów z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw, z Wydziału Realizacyjnego, Laboratorium Kryminalistycznego KSP i Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie, podzielonych na kilkanaście grup weszło do 17 mieszkań i posesji na terenie Warszawy, Wołomina, Węgrowa i Wyszkowa. Cel był jeden: zatrzymanie członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, znanej jako „grupa Fusa”, zajmującej się uprowadzeniami dla okupu, wymuszeniami rozbójniczymi, fałszerstwem dokumentów i wyłudzeniami kredytów na podstawione osoby. Rozpracowywano ją już od dawna. Policjanci z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw ustalili, że w jej skład wchodzi kilkanaście osób, że wszystkie te osoby mają określone role w siatce przestępczej. Zbierano zatem informacje, ustalano kontakty. To właśnie jej członkowie we wrześniu 2003 roku uprowadzili Mariusza G. przetrzymywano go kilka tygodni, zastraszając, bijąc, zmuszając w końcu do zawarcia fikcyjnych umów kredytowych.

Zatrzymanie miało bardzo dynamiczny charakter. Policyjni antyterroryści z Wydziału Realizacyjnego, w pełnym rynsztunku, weszli do mieszkań i posesji. Po kolei do dowodzącego działaniami spływały meldunki o zatrzymaniu podejrzewanych. W sumie 12 osób (9 mężczyzn i 3 kobiety), łącznie z szefem grupy - 45-letnim Adamem P, ps. „Fus”.

Pozostali zatrzymani to: Krzysztof P. (21 l.), Paweł P. (22 l.), Robert S. (33 l.), Sylwia N. (23 l.), Tadeusz P. (50 l.), Paweł G (36 l.), Adam L. (34 l.), Jacek L. (35 l.), Grzegorz M. ps. Maliniak (31 l.), Alicja N. (28 l.), Iwona K. (20 l.). Ponadto dwie osoby grupy „Fusa” już przebywają w zakładach karnych w związku z innymi przestępstwami.

Policjanci ujawnili 3 miejsca, w których przetrzymywano uprowadzonych: jedno w Markach i dwa na terenie gminy Sadowne.

Informacje uzyskane przez funkcjonariuszy wskazywały, że osoby zatrzymane mogą posiadać narkotyki. W działaniach użyto zatem psa policyjnego, szkolonego na wykrywanie narkotyków. Przeszukano samochody i mieszkania zatrzymanych. Narkotyki odnaleziono w mieszkaniu braci: Krzysztofa i Pawła P. W mieszkaniu Adama S. ujawniono kamizelki kuloodporne i atrapę pistoletu, a u Roberta S. - olbrzymie ilości dokumentów dot. wyłudzanych kredytów na tzw. słupy.

Adam P. ps. „Fus” wywodzi się z zorganizowanej grupy przestępczej Piotra K. ps. „Bandziorek”, grupy rozbitej przez policjantów w 2001 r. przez policjantów z Komendy Stołecznej Policji. Wtedy to zatrzymano jednocześnie 52 osoby. Adam P. podlegał bezpośrednio pod Dariusza S. ps. „Bródnowski” - osoby aresztowanej jako zleceniodawca zabójstwa w Klifie.

Dzisiejsze działania prowadzono pod nadzorem prokuratury w Wyszkowie.

Powrót na górę strony