Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza rozbita

Data publikacji 21.12.2009

Prokuratorzy z Wydziału V do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji prokuratury Apelacyjnej w Lublinie oraz policjanci Centralnego Biura Śledczego zakończyli śledztwo w sprawie przemytu papierosów na wielką skalę. 54 zatrzymanym osobom przedstawiono 120 zarzutów. Przejęto olbrzymie ilości pieniędzy i złota. Wspólnie z GIF zabezpieczono kilkadziesiąt kont bankowych oraz wielomilionowy majątek należący do podejrzanych. To pierwszy w Polsce a być może również w Europie przypadek przemytu papierosów na tak dużą skalę.

Śledztwo w tej sprawie prowadziło Centralne Biuro Śledcze wspólnie z Wydziałem V Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie od prawie 2 lat. Zgromadzono 230 tomów akt liczących ponad 45 tys. stron. Łącznie w śledztwie prokuratorzy 54 podejrzanym przedstawili 120 zarzutów. Wśród nich znajdowali się Franciszek T. i Zbigniew L. przywódcy zorganizowanej grupy przestępczej. Franciszek T. został zatrzymany przez niemiecką policję na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i przekazany stronie polskiej w dniu 2 kwietnia 2008 roku. Po uchyleniu tymczasowego aresztowania wpłacił poręczenie majątkowe w wysokości 1 miliona złotych. Zbigniew L. został zatrzymany 6 stycznia 2009 roku i aktualnie przebywa w zakładzie karnym jako tymczasowo aresztowany.

Śledczy ustalili, że papierosy były przemycane na wielką skalę dwoma szlakami. Pierwszy prowadził z byłych krajów powstałych po rozpadzie ZSRR przez Polskę na zachód do krajów Europy Zachodniej i Wielkiej Brytanii. Drugi szlak przemytniczy prowadził z Chin drogą morską przez Polskę i dalej na Zachód. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza dokonała nie mniej niż 120 przemytów papierosów różnych marek, przez co narazili Skarb Państwa oraz budżet Wspólnoty Europejskiej z tytułu nie opłaconych opłat celnych i skarbowych na straty w wysokości nie mniejszej niż 54 miliony złotych. Zarzuty dotyczą okresu od stycznia 1998 roku do marca roku 2008.

Policjanci zatrzymali 54 osoby w wieku od 24 do 63 lat. W większości są to mieszkańcy Lubelszczyzny oraz województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i pomorskiego.

W Toruniu policjanci przejęli transport papierosów przewożonych tirem. Na naczepie znajdowało się ukrytych 340 tysięcy paczek papierosów bez akcyzy. Wtedy policyjni antyterroryści zatrzymali 6-ciu mężczyzn przygotowujących towar do kontrabandy.

Na terenie posesji jednego z członków grupy zabezpieczono cztery pojemniki po mleku o pojemności około 20 litrów. Znajdowało się w nich ponad 2 miliony Euro i ponad pół miliona funtów brytyjskich oraz 9 kg wyrobów ze złota. Zawartość oceniono na ponad 11 milionów złotych.

Śledztwo prowadzone przy współpracy z Generalnym Inspektoratem Informacji Finansowej, Wywiadem Skarbowym i European Commission Anti Fraud doprowadziło do zablokowania kilkudziesięciu kont bankowych należących do członków grupy przestępczej. Ponadto policjanci i prokuratorzy zabezpieczyli kilkanaście samochodów, wierzytelności i nieruchomości stanowiące wielomilionowy majątek należący do podejrzanych.

Teraz można powiedzieć, że jest to pierwszy przypadek w skali kraju, gdzie rozbito grupę przestępczą działającą na tak olbrzymią międzynarodową skalę. W tej sprawie prowadzona była wymaniania informacji z policjami innych państw przede wszystkim Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii.

Wszystkie osoby będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Dwie osoby będzie odpowiadać za jej kierowanie, w tym wypadku odpowiedzialność sięga do 10 lat pozbawienia wolności. Większość członków grupy będzie również odpowiadać za tzw. "pranie brudnych pieniędzy”, gdzie ustawodawca przewidział karę do 8 lat pozbawienia wolności oraz oczywiście za przestępstwa skarbowe.

(źródło: KWP w Lublinie)

 

Powrót na górę strony