Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzał pieniądze podszywając się pod WOŚP

Data publikacji 23.12.2009

Podszywał się pod Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wysłał do użytkowników portalu społecznościowego Nasza-Klasa informacje z prośbą o wsparcie jej działań. Koszt sms-a wysłanego na wskazany numer telefonu przez zainteresowane osoby miał wynosić 1,22 zł, a w rzeczywistości kosztował około 24 zł. Informacja trafiła do co najmniej 300 użytkowników portalu. O takie czyny podejrzewany jest 17 - latek zatrzymany przez dolnośląskich policjantów.

Podejrzewany to młody, 17 - letni mężczyzna, mieszkaniec Nowej Rudy. Młody człowiek wpadł w ręce policjantów Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą dolnośląskiej komendy wojewódzkiej i funkcjonariuszy z komisariatu w Nowej Rudzie, dzisiaj rano w miejscu zamieszkania. Jak ustalili policjanci, sprawca podszywając się pod Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, rozesłał drogą elektroniczną do użytkowników portalu Nasza - Klasa wiadomość, z prośbą o wsparcie działań Orkiestry na rzecz osób potrzebujących.

Zainteresowane pomocą osoby miały wysłać sms-a pod wskazany w informacji numer telefonu. Koszt takiego sms-a miał wynosić 1,22 zł z vatem.
Policjanci zajmujący się tą sprawą szybko ustalili, że nadawca wiadomości to po prostu oszust, a koszt sms - a w rzeczywistości wynosi około 24 zł. Jak wynika z policyjnych ustaleń sprawca mógł wysłać taką informację do co najmniej 300 użytkowników portalu.

Do szybkiego ujawnienia tego procederu, ustalenia i zatrzymania przez policjantów podejrzanego niewątpliwie przyczyniła się natychmiastowa reakcja internautów oraz współpraca z portalem Nasza Klasa. Sprawa wyszła na jaw po tym jak na stronę internetową dolnośląskiej policji zaczęły wpływać informacje od zaniepokojonych użytkowników portalu.

Policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy, w tym również ilość osób, do których ostatecznie trafiła fałszywa informacja i ilość pokrzywdzonych.
Policjanci przypominają - korzystając z sieci stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

(źródło: KWP we Wrocławiu)
 

Powrót na górę strony