Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mogła przekazywać poufne dane

Data publikacji 29.12.2009

Policjanci z Olsztyna zatrzymali 30-letnią kobietę, dyrektor olsztyńskiego oddziału jednego z banków. Istnieje podejrzenie, że szefowa oddziału mogła przekazywać poufne dane o klientach. Kobieta mogła z tego tytułu czerpać korzyści finansowe. Jeśli usłyszy zarzuty ujawnienia tajemnicy bankowej, grozić jej będzie kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Dziś policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komedy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zostali powiadomieni przez pracowników departamentu bezpieczeństwa jednego z największych polskich banków o tym, że 30-letnia dyrektor oddziału, Agnieszka W. z Olsztyna najprawdopodobniej przekazuje poza bank poufne dane o klientach.

Policjanci, przy udziale przedstawiciela pionu bezpieczeństwa banku, przeszukali miejsce pracy szefowej oddziału i zabezpieczyli jej służbowy komputer oraz telefony komórkowe. Podobne czynności zostały wykonane w mieszkaniu kobiety, ponieważ istniało podejrzenie, że 30-latka mogła posiadać dane klientów banku na prywatnym komputerze.

W trakcie, kiedy funkcjonariusze prowadzili czynności w oddziale banku, na miejscu była obecna Agnieszka W. Dyrektor oddziału została zatrzymana i przewieziona do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, gdzie wykonywano dalsze czynności z jej udziałem.

Policjanci sprawdzają teraz dokumenty i komputery kobiety, aby ustalić dane ilu klientów banku zostały bezprawnie udostępnione, do kogo trafiały i jakie korzyści mogła z tego tytułu osiągać 30-latka.

Za ujawnienie tajemnicy bankowej oraz za bezprawne udostępnienie danych osobowych Agnieszce W. grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3, grzywna może wynosić nawet 1 mln złotych.

Także osoba, która wykorzystywała informacje przekazywane przez zatrzymaną, nie pozostanie bezkarna. Za takie przestępstwo w więzieniu można spędzić nawet 2 lata.

Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki bardzo dobrej współpracy banku i Policji, a szczególnie dzięki błyskawicznej reakcji pracowników pionu bezpieczeństwa banku i przekazaniu zebranych przez nich informacji funkcjonariuszom zwalczającym przestępczość gospodarczą.

Policjanci podkreślają bardzo duże zaangażowanie banków w wyjaśnianie spraw naruszających ich dobre imię, nawet kiedy sprawcą jest pracownik placówki. Działania banków mają na celu dobro klientów, a nie ochronę nieuczciwych pracowników.

(źródło: KWP w Olsztynie)

Powrót na górę strony