Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani kolejni członkowie zorganizowanej grupy międzynarodowych przemytników

Data publikacji 07.01.2010

Policjanci z KWP w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie, zajmującej się przemytem papierosów na wielką skalę. Do pierwszych zatrzymań doszło pod koniec czerwca. Wtedy policjanci z ośmiu województw w Polsce wspomagani przez funkcjonariuszy urzędu kontroli skarbowej, policji finansowej oraz przedstawicieli włoskich organów ścigania i Biura OLAF ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych z siedzibą w Brukseli, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze międzynarodowym.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, którzy wspólnie z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Hrubieszowie doprowadzili wczoraj do kolejnych zatrzymań. W działaniach brali również udział policjanci z Wydziałów do walki z Przestępczością Gospodarczą Komend Wojewódzkich w Katowicach i Płocku. Całość natomiast nadzoruje Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.

Dotychczas zatrzymano łącznie 30 osób, którym zarzuca się uszczuplenie budżetu państw Unii Europejskiej na sumę nie mniejszą niż 8 milionów złotych.

Jak informowaliśmy wcześniej na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, na ślad grupy trafili jednocześnie policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą w Lublinie i we Włoszech. Ustalenia związane z aktywnością grupy trafiły z Włoch i Biura OLAF w Brukseli do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. Jak się okazało lubelscy policjanci posiadali zbieżne informacje. Wspólne śledztwo szybko przyniosło pożądane efekty.

Śledczy ustalili, że grupa działała co najmniej od stycznia 2006 roku do grudnia roku 2008. Zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie Polski i Republiki Włoskiej. Zajmowała się przemytem papierosów na wielką skalę. Szlaki przemytnicze prowadziły z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej przez Rumunię, Austrię, Grecję oraz Słowenię i Chorwację do Włoch. W tym czasie przestępcy dokonali co najmniej 53 przemytów papierosów. Straty unijnego budżetu szacunkowo wyliczono na około 8 milionów złotych.

Do pierwszej realizacji doszło w czerwcu. Wtedy zatrzymano 21 osób. Miesiąc później w ręce policjantów trafił 25-letni Marcin W. z gminy Ruda Huta, który również usłyszał zarzuty udziału w grupie i wprowadzania w błąd urzędów skarbowych.

Dotychczasowe ustalenia w tej sprawie pokazały jak wyglądał ten przemytniczy proceder. Papierosy z Ukrainy trafiały do Polski zarówno przez przejścia drogowe jak i kolejowe. Przestępcy skupowali papierosy również bezpośrednio od podróżnych, przekraczających granicę. Członkowie grupy próbowali także przerzucać kontrabandę przez rzekę Bug dzielącą Ukrainę z Polską.

Funkcjonariusze Straży Granicznej znaczną część kontrabandy należącej do przestępców ujawnili zaraz po przekroczeniu granicy w jeszcze innym śledztwie. W tej sprawie czynności prowadzi również Prokuratura Apelacyjna w Lublinie. Między innymi podczas kontroli jednego z pociągów towarowych przejeżdżających przez kolejowe przejście graniczne w Hrubieszowie. Pomimo, że kilkadziesiąt wagonów przewoziło ładunek węgla, gazu czy drzewa, trzy z nich wzbudziły podejrzenia hrubieszowskich pograniczników oraz funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Hrubieszowie. Jak się okazało pod przykryciem gliny znajdowały się tekturowe krążki owinięte w folię. To w nich ukryte była kontrabanda. Tylko w jednym z wagonów ujawniono 108 krążków zawierających po 80 kartonów papierosów każdy. Po przeliczeniu okazało się, że trzy wagony zawierały łącznie 5 246 000 sztuk papierosów różnych marek nie posiadających polskich znaków skarbowych akcyzy. Wartość zabezpieczonego wyniosła blisko 2 100 000 zł.

Wczoraj policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali 9 kolejnych osób związanych z przestępczą grupą, zajmującą się przemytem papierosów na wielką skalę. Mundurowi przeszukali łącznie 12 posesji gdzie zabezpieczyli ponad 800 paczek papierosów różnych marek, 53 litry alkoholu niewiadomego pochodzenia, kilka komputerów i telefonów komórkowych. Ponadto funkcjonariusze na poczet przyszłych kar zajęli pieniądze w kwocie przekraczającej 58 tys. złotych oraz samochody marki Mercedes, Skoda Octavia, Opel Zafira i ciągnik rolniczy o łącznej wartości przekraczającej 70 tys. złotych. Policjanci zabezpieczyli również należącego do 39-letniego mieszkańca powiatu Opole lubelskie dostawczego fiata ducato, który po brzegi wypełniony był kontrabandą. Po przeliczeniu okazało się, że mężczyzna posiadał ponad 8 tys. paczek papierosów różnych marek.

Zatrzymani są w wieku od 27 do 48 lat, w tym trzy kobiety. 2 osoby są mieszkańcami Lublina, 3 z pow. Hrubieszów, 2 z powiatu Opole Lubelskie oraz 2 z powiatu Żary (woj. śląskie). Wczoraj 6 osób zostało zwolnionych w tym jedna z powodów zdrowotnych. Dzisiaj 3 osoby z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie trafią przed oblicze sądu. Wszystkie osoby będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa skarbowe oraz pranie brudnych pieniędzy. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.

(źródło: KWP w Lublinie)

 

Powrót na górę strony