Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali telefony komórkowe

Data publikacji 13.01.2010

Policjanci z Koszalina zatrzymali 3 mężczyzn, którzy wyłudzali telefony komórkowe. W przeciągu ostatnich 10 miesięcy uzyskali w ten sposób 44 nowe aparaty o łącznej wartości około 50 tys. zł. Wszyscy trzej mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymani przez policjantów z II komisariatu mężczyźni współpracowali ze sobą od marca 2009 roku. Pierwszy z nich, 30-latek z Białogardu, przygotowywał w domu dokumentację, na podstawie której zamawiał w sklepach internetowych telefony komórkowe. W jego komputerze kryminalni zabezpieczyli foldery zawierające wzory pism służące do wyłudzenia sprzętu.

Jak ustalili mundurowi, mężczyzna pozyskiwał dane istniejących w regionie firm. Na potrzeby oszustwa, korzystając z nazwy istniejącego przedsiębiorcy, wstawiał w odpowiednie rubryki dane przypadkowych osób i tak wykonywał niezbędne dokumenty. Następnie w sklepach internetowych należących między innymi do operatorów sieci komórkowych składał w imieniu „nowej firmy” zamówienie na telefony. Tu zaczynała się jego współpraca z dwoma pozostałymi zatrzymanymi.

Mężczyźni ( 23 i 32 lata), zatrudnieni byli w firmach kurierskich. Ich rola polegała na dostarczeniu przesyłki z telefonem pod wskazany adres, gdzie czekał na nich organizator oszustwa. To on kwitował odbiór paczki, podrabiając przy tym podpisy, żeby zgadzały się one z danymi fikcyjnych właścicieli firmy, którą mężczyzna wcześniej stworzył. Listy przewozowe opatrywał także przygotowanymi przez siebie pieczęciami stwarzając tym samym pozory legalności odbioru. Kurierzy, wiedząc, że mężczyzna dopuszcza się oszustwa, za swoje milczenie, otrzymywali od niego każdorazowo od 150 do 200 złotych.

Jak ustalili policjanci, po odebraniu telefonów 30-latek sprzedawał je w komisach, legitymując się przy tym legalnym tytułem zakupu aparatu.

Zgodnie z zebranym przez kryminalnych materiałem mężczyźni współpracowali ze sobą od marca do grudnia 2009 roku. Wyłudzili w ten sposób co najmniej 44 telefony o łącznej wartości około 50 tysięcy złotych. Po zatrzymaniu wszyscy trzej mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa, za które zgodnie z przepisami grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Szczecinie)

 

 

Powrót na górę strony