Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Groźny przestępca już w Polsce

Data publikacji 28.12.2006

Dziś policjanci z Centralnego Biura Śledczego w Lublinie doprowadzili do prokuratury Jana C. poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania m.in. za podłożenie bomby we wrześniu 2004 r w biurze warszawskiego Kolmeksu. Mężczyzna został zatrzymany we Włoszech w zeszłym roku i od tego czasu trwała procedura ekstradycyjna. Janowi C. grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.

Po zatrzymaniu zleceniodawcy, a następnie konstruktora ładunków wybuchowych policjanci z CBŚ w Lublinie ustalili trzy osoby, które podłożyły ładunki wybuchowe w biurze Kolmeksu w Warszawie oraz na działce w Radzicu Nowym. Za sprawcami, którzy ukrywali się za granicą, zostały wydane Międzynarodowe Listy Gończe i Europejskie Nakazy Aresztowania.
 
Pierwszy z poszukiwanej trójki wpadł w Lublinie 19 października 2005 roku. Był nim Janusz K. 45-letni mieszkaniec Lublina. Został tymczasowo aresztowany. Akt oskarżenia przeciwko niemu został skierowany do sądu w czerwcu tego roku.
 
Miesiąc po zatrzymaniu Janusza K. w ręce włoskiej policji wpadł 50-letni mieszkaniec Lublina Jan C. Od tamtej pory trwała procedura ekstradycyjna. 21 grudnia b.r. przyleciał do Polski. Dziś został doprowadzony do prokuratury, która będzie wnioskować do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
 
Zatrzymanemu przedstawione zostaną zarzuty wymuszeń rozbójniczych (na sumę prawie 6 milionów złotych), podkładania ładunków wybuchowych i spowodowanie niebezpiecznych zdarzeń związanych z eksplozją materiałów wybuchowych.
 
Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.
 
Na wolności pozostaje ostatni z głównych podejrzanych w tej sprawie:
 
Kawęcki Zbigniew                                                               
syn Stanisława i Krystyny, ur. 29.09.1954 r.
ostatnio zamieszkały – Lublin ul. Kawaleryjska 6/4 











             
Powrót na górę strony