Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Radiowozy, quady i motocykle dla podkarpackiej Policji

Data publikacji 20.01.2010

Oznakowane radiowozy, motocykle i quady - w sumie 36 nowych pojazdów zasili podkarpacką Policję. Sprzęt zakupiony został dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pojazdy trafią przede wszystkim do jednostek w przygranicznych powiatach. W ubiegłym roku na zakup pojazdów dla polskiej Policji wydano prawie 21 mln zł, w tym z Norweskiego Mechanizmu Finansowego - 17 mln 800 tys. zł.

Od dziś na Podkarpaciu  do służby ruszy osiem fordów mondeo w wersji kombi. To bardzo szybkie pojazdy z czterosuwowym silnikiem o mocy 220 koni mechanicznych, pojemności 2,5 litra i maksymalną prędkością 240 km/h. Samochody są oznakowane i wyposażone w terminalne mobilne. Trafią do komend powiatowych w Dębicy, Jarosławiu, Lubaczowie, Sanoku, Ustrzykach Dolnych oraz do komend miejskich w Przemyślu i Rzeszowie. Obok fordów podkarpacka Policja wzbogaciła się też o kolejnych pięć radiowozów kia ceed, które trafiły do komend w Jarosławiu, Lubaczowie, Przemyślu i Ustrzykach Dolnych.

Na drogi województwa podkarpackiego wyjedzie też więcej policyjnych motocykli. Dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na Podkarpacie trafiło 13 motocykli triumph tiger. Taki motocykl ma ponad 2 m długości, wyposażony jest w czterosuwowy silnik o mocy 115 koni mechanicznych i pojemności 1050 cm3. Maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć to 220 km/h. Motocykle trafią do komend miejskich w Rzeszowie i Przemyślu, komend powiatowych w Dębicy, Jarosławiu, Jaśle i Lesku.

Głównym celem Norweskiego Mechanizmu Finansowego jest wzmacnianie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, dlatego do województw przygranicznych, oprócz radiowozów i motocykli, trafił także sprzęt niezbędny do pracy w trudnym terenie. Podkarpacka Policja otrzymała 10 quadów marki Polaris Sportsman IPS. Wyprodukowane w Szwajcarii  czterokołowce wyposażone są w dwucylindrowy silnik o pojemności 764 cm3. Rozwijają maksymalną prędkość 80 km/h. Quady trafią do przygranicznych powiatów województwa, a więc do komend w Jarosławiu, Lesku, Lubaczowie, Przemyślu i Ustrzykach Dolnych.

Za pieniądze z Norweskiego Mechanizmu Finansowego Policja wzmacnia wyposażenie techniczne jednostek województw przygranicznych na wschodzie i północy. Zadanie to jest realizowane w ramach partnerstwa z policją norweską na mocy porozumienia między Komendantem Głównym Policji a Komisarzem Krajowej Policji Królestwa Norwegii zawartego w listopadzie 2007 r. O wartości inwestycji świadczą liczby: w ubiegłym roku na zakup pojazdów dla polskiej Policji wydano prawie 21 mln zł, w tym z Norweskiego Mechanizmu Finansowego - 17 mln 800 tys. zł.

Informację o wsparciu finansowym z Norweskiego Mechanizmu Finansowego dla polskiej Policji w 2009 r. przeczytasz tutaj.

(źródło: KWP w Rzeszowie)

Powrót na górę strony