Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gang handlujący kobietami rozbity

Data publikacji 29.12.2006

Policjanci z Legnicy rozbili gang wywożący kobiety do pracy w zachodnioeuropejskich domach publicznych. Jak ustalili policjanci, kobiety były wabione zamieszczanymi w Internecie ogłoszeniami o dobrze płatnej pracy w charakterze opiekunki do dzieci i osób starszych. Część dziewczyn bito i gwałcono. Akcja była możliwa dzięki ścisłej współpracy z holenderskimi organami ścigania.

Rozbitej grupie przestępczej przewodziła 26-letnia kobieta wraz ze swym konkubentem. Ofiarami przestępców padło co najmniej kilkanaście kobiet z całego kraju. Na terenie Holandii zmuszane były do pracy w witrynach domów publicznych.

W lipcu bieżącego roku policjanci otrzymali informację o grupie przestępczej wywożącej młode kobiety do holenderskich domów publicznych. Grupa wabiła kobiety ofertami dobrze płatnej pracy w charakterze opiekunki do dzieci i osób starszych. W trakcie wielomiesięcznej pracy legniccy funkcjonariusze rozpracowali system funkcjonowania przestępców. Jak ustalili, młode kobiety z całej Polski odpowiadały na ogłoszenia zamieszczane w Internecie, i godziły się na szybki wyjazd za granicę, mimo że część z nich zdawała sobie sprawę, że będą pracować w domach publicznych.
 
W trakcie prowadzonego śledztwa funkcjonariusze nawiązali kontakt z policjantami z Holandii. Dzięki doskonałej współpracy z legnicką Prokuraturą Rejonową udało się bardzo szybko zorganizować w Legnicy spotkanie robocze prokuratorów i policjantów obu krajów. Instytucje te wymieniły się posiadanymi informacjami. Ustalono, że zatrzymania dokonają policjanci na terenie Polski. Sygnał o wyjeździe przestępców z terenu Holandii do Polski legniccy funkcjonariusze otrzymali wieczorem drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. 27 grudnia rano przestępcy znajdowali się już w rękach policjantów.
 
Policjanci i prokuratorzy liczą, że po aresztowaniu przestępców pokrzywdzone nawiążą kontakt z legnickimi organami ścigania. Zatrzymanym postawiono zarzuty m.in. handlu ludźmi, zwabiania ofiar w celu uprawiania prostytucji za granicą i czerpania z tego korzyści majątkowych, za co grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Wobec zatrzymanych wystąpiono o wniosek o tymczasowe aresztowaniu.
 
Powrót na górę strony