Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali odszkodowania komunikacyjne

Data publikacji 29.12.2006

Policjanci z Lublina zakończyli właśnie śledztwo prowadzone przeciwko grupie wyłudzającej odszkodowania komunikacyjne. Jak ustalili, w ciągu trwającego blisko 5 lat przestępczego procederu grupa zdołała wyłudzić ponad 800 tys. zł od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Ujawniono 50 przypadków fikcyjnych kolizji, 61 osób usłyszało zarzuty.

Na podstawie zgromadzonych materiałów ustalono, że w okresie od lutego 1999 roku do lutego 2004 roku grupa kilkudziesięciu osób wzajemnie powiązanych ze sobą w różnych konfiguracjach, uczestniczyła w kolizjach drogowych, które następnie stały się podstawą występowania do firm ubezpieczeniowych o wypłatę odszkodowań. Policjanci ujawnili łącznie 50 przypadków fikcyjnych kolizji drogowych. Oszacowano, że sprawcy zdołali wyłudzić ponad 800 tys. zł od różnych towarzystw ubezpieczeniowych województwa lubelskiego i województw sąsiednich.
 
Sprawcy działali głównie na terenie Kraśnika i okolic. Starannie opracowywali szczegóły każdej kolizji. Jednokrotna wypłata odszkodowań wahała się od 3 tys. zł do 25 tys. zł. Udziały były dzielone według ról, jakie poszczególne osoby odgrywały w tym przestępczym procederze. Aby nie wzbudzać podejrzeń samochody, które brały udział w stłuczkach, co jakiś czas zmieniały właścicieli – były one fikcyjnie przerejestrowywane.
 
Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w ubiegłym roku. Policjanci zatrzymali wtedy m.in. 59-letniego likwidatora jednego z towarzystw ubezpieczeniowych, pracownika miejscowego zakładu energetycznego oraz 48-latka prowadzącego własną firmę transportową.
 
W śledztwie łącznie ustalono 61 podejrzanych, którym przede wszystkim zarzucono wyłudzanie odszkodowań komunikacyjnych. Ponadto 11 osobom został przedstawiony zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a trzem składanie fałszywych zeznań.
 
Wobec trzech podejrzanych stosowane były środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, wobec 11 zastosowano środki o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju.
 
Prokuratura pracuje teraz nad przygotowaniem aktu oskarżenia.
Powrót na górę strony