Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sylwester bez włamań

Data publikacji 30.12.2006

W Sylwestra wielu z nas będzie się bawić u znajomych, w lokalach – słowem – poza domem. To idealny czas także i dla złodziei, którzy Sylwestra spędzają na plądrowaniu pozostawionych mieszkań. Dlatego Policja radzi co zrobić, by Nowy Rok nie rozpoczął się od składania zeznań na komisariacie. Okazuje się bowiem, że przestrzeganie kilku prostych zasad minimalizuje ryzyko włamania.

1) Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.

2) Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Domofon, instalacja świetlna lub elektroniczna podłączona do sąsiadów (z wzajemnością) to istotne zmniejszenie ryzyka włamania. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.

3) Powiadom Policję, jeśli ktoś podejrzany kręci się przed Twoim domem lub w klatce schodowej Twojego bloku. Przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.

4) Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.

5) Nie toleruj w swym bloku mieszkalnym (na klatce schodowej, w piwnicy lub na strychu) istnienia melin pijackich, skupiających ludzi z marginesu społecznego.

6) Współdziałaj z sąsiadami. Poproś ich, by zadzwonili na Policję, jeśli zauważą coś podejrzanego.

7) Nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Jeśli wyjeżdżasz na kilka dni poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

Powrót na górę strony