Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ukradł impulsy o wartości 80 tys. zł

Data publikacji 29.01.2010

Od kilkunastu miesięcy podłączał się za pośrednictwem urządzeń telekomunikacyjnych do linii stacjonarnych różnych abonentów i doładowywał karty pre-paid. Środki uzyskane z doładowania, za pomocą usługi przelew sms, trafiały na konkretny numer pre-paid. W ten sposób dokonał ponad 8 tys. doładowań na kwotę ponad 80 tys. zł. Wpadł, gdy kolejny raz próbował ukraść impulsy. Grozi mu kara 10 lat więzienia.

Trzy dni temu funkcjonariusze z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą komendy powiatowej w Pruszkowie zdobyli informacje od pracowników firmy telekomunikacyjnej, że w Michałowicach mieszka mężczyzna, który od początku 2009 r., podłączając się do urządzeń telekomunikacyjnych, uruchamia na cudzy rachunek, bez wiedzy operatora impulsy telefoniczne.

Jak wynikało z poczynionych ustaleń, sprawca włamywał się do przełączalni dopasowanym kluczem i nielegalnie doładowywał karty pre-paid. Proceder polegał na tym, że podłączał się za pośrednictwem urządzenia telefonicznego do linii stacjonarnej abonenta firmy telekomunikacyjnej, następnie wykonywał z tej linii połączenia na specjalny numer, aby doładować wybrany przez siebie numer pre-paid należący do jednej z sieci komórkowych. Z jednego numeru stacjonarnego można doładować w ciągu doby tylko jeden numer pre-paid na maksymalną kwotę 9,80 zł. Kwotą tą obciążany jest abonent danego numeru stacjonarnego na najbliższej wystawionej fakturze. Następnie sprawca wybierał kolejną linię stacjonarną i wykonywał analogiczne połączenia, doładowując w ten sposób kolejny wybrany numer pre-paid. Środki uzyskane z doładowań trafiały za pomocą usługi przelew sms na konkretny numer pre-paid. W ten sposób wykonano 8 269 doładowań na łączną kwotę 81 046 złotych.

35-letni Tomasz G. podejrzewany o kradzież z włamaniem do przełączalni i kradzież impulsów telefonicznych wpadł po północy, kiedy przyszedł do centrali telekomunikacyjnej. Policjanci przez 3,5 godziny próbowali dostać się do środka pomieszczenia, jednak mężczyzna zamknął się w nim i udawał, że nikogo tam nie ma. Dzięki pomocy strażaków udało im się wejść do centrali i tam zatrzymać oszusta. W trakcie przeszukania zatrzymanego policjanci odkryli klucze do pomieszczenia przełączalni. W samym pomieszczeniu znaleziono torbę z aparatem telefonicznym oraz kable telefoniczne.

Podczas przeszukania piwnicy w miejscu jego zamieszkania odkryto telefony komórkowe, 78 sztuk obwolut od kart SIM i 102 karty SIM jednego z operatorów.
Mężczyzna został przesłuchany w prokuraturze w Pruszkowie, usłyszał zarzuty. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Teraz zapadnie decyzja o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego.

(źródło: KSP)

Film Ukradł impulsy o wartości 80 tys. zł

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Ukradł impulsy o wartości 80 tys. zł (format flv - rozmiar 1.91 MB)

Powrót na górę strony