Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa złodziei samochodów

Data publikacji 29.01.2010

Kryminalni z Gdańska zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów. Zatrzymali 9 osób, w tym przywódcę grypy. Zabezpieczyli m.in. sprzęt elektroniczny służący do uruchamiania samochodów, łamaki i zagłuszarki do nawigacji satelitarnej. Funkcjonariusze odzyskali 6 kradzionych aut. Wobec 4 zatrzymanych sąd zastosował tymczasowy areszt.

Członkowie grupy działali od ponad roku na terenie woj. pomorskiego, a także województw ościennych oraz Niemiec. Mają na swoim koncie nawet kilkadziesiąt kradzieży. Kradli głownie volkswageny, audi, mercedesy, bmw oraz mazdy. Samochody te zabierali z ulic i posesji. Kradli także metodą na tzw. śpiocha, włamywali się do mieszkań, podczas kiedy domownicy spali i zabierali kluczyki do aut.

Pierwsze zatrzymania do tej sprawy miały miejsce na początku listopada ubiegłego roku. Jednego ze sprawców policjanci zatrzymali po brawurowym pościgu ulicami Pruszcza Gdańskiego. Uciekający mężczyzna stwarzał poważne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, pędząc nawet 200 km/h. Do kolejnych zatrzymań doszło 10 stycznia br. w powiecie słupskim i wejherowskim. W mieszkaniach podejrzanych policjanci zabezpieczyli m.in. sprzęt elektroniczny służący do uruchamiania samochodów, łamaki i zagłuszarki do nawigacji satelitarnej. Dodatkowo w jednym z mieszkań funkcjonariusze znaleźli środki odurzające, prawdopodobnie są to tabletki ekstazy. W czasie akcji kryminalni odzyskali volkswagena passata. Policjanci zaskoczyli złodziei w momencie kiedy wyprowadzali samochód z „dziupli” w powiecie słupskim. Ostatniego członka grupy zatrzymano 26 stycznia br., a wczoraj sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt.

Trzon grupy stanowili 32-letni Marcin S., 40-letni Marek G., 38-letni Eugeniusz P. i 51-letni Eugeniusz L. Wobec 4 zatrzymanych sąd zastosował tymczasowy areszt. Dwóch zatrzymanych było poszukiwanych, a za jednym z nich wystawiono kilka listów gończych. Ponadto posługiwali się fałszywymi dokumentami.

Łącznie w czasie szeroko zakrojonych działań kryminalni odzyskali 3 volkswageny passaty, forda galaxy, mazdę i volkswagena touran. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, przestępcy skradzione samochody sprzedawali przeważnie na terenie województwa.

Sprawcy odpowiedzą za posługiwanie się fałszywymi dokumentami, kradzieże, kradzieże z włamaniem, paserstwo i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Czynności policjantów nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

(źródło: KWP W Gdańsku)

Film Rozbita zorganizowana grupa złodziei samochodów

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Rozbita zorganizowana grupa złodziei samochodów (format flv - rozmiar 3.19 MB)

Film Zatrzymanie po pościgu


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymanie po pościgu (format flv - rozmiar 3.21 MB)

Powrót na górę strony