Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani fałszerze recept

Data publikacji 01.02.2010

Policjanci z komendy w Siedlcach rozbili w minionym tygodniu kilkuosobową grupę zajmującą się fałszowaniem recept oraz wprowadzaniem do obiegu leków, które mogą być sprzedawane i rozprowadzane wyłącznie w aptekach i lecznictwie zamkniętym. W związku z tą sprawą zatrzymano trzech mieszkańców Siedlec. Mężczyźni ci zostali tymczasowo aresztowani. Za to przestępstwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Przed kilkoma miesiącami policjanci z wydziału d/w z przestępczością gospodarczą siedleckiej komendy uzyskali informacje, że nieznana osoba na terenie Siedlec wprowadza do obiegu fałszywe recepty. Recepty te dotyczyły lekarstw i środków psychotropowych, które mogą być sprzedawane i rozprowadzane wyłącznie w aptekach i lecznictwie zamkniętym.

Funkcjonariusze przystąpili do ustalania sprawcy. Jak wynikało ze zgromadzonych w tej sprawie wstępnych informacji, fałszywe recepty dotyczyły leków, które stosowane są w leczeniu m. in. zaburzeń neurologicznych. Leki te muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza i nie mogą znajdować się w obrocie poza aptecznym. Niektóre z wykupowanych medykamentów w terminologii medycznej oznaczone są symbolem IV-P, co oznacza, że nielegalny obrót nimi podlega odpowiedzialności karnej z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Policjanci gromadząc informacje w tej sprawie wpadli na trop kilkuosobowej grupy zajmującej się tym nielegalnym procederem. W styczniu bieżącego roku, podczas próby zrealizowania fałszywej recepty w jednej z aptek, zatrzymany został 29-letni mieszkaniec Siedlec. Jak ustalono, zatrzymany był głównym inicjatorem tego przestępczego procederu. Policjanci ustalili, że mężczyzna działając wspólnie z innymi osobami, pozyskując leki za pomocą internetu, oferował je do sprzedaży na terenie całego kraju.

W związku z tą sprawą zatrzymano również dwóch innych mieszkańców Siedlec, w wieku 25 i 26 lat. Cała trójka decyzją sądu została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące.
Mężczyźni odpowiedzą teraz za nielegalne wprowadzanie do obrotu środków psychotropowych, oszustwo i fałszowanie dokumentów. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

( Źródło: KWP Radom )

 

Powrót na górę strony