Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za handel wpływami

Data publikacji 02.02.2010

Policjanci i śledczy z mińskiej prokuratury rozwiązali sprawę płatnej protekcji związanej z umożliwieniem odpłatnego załatwienia intratnego miejsca handlowego na mińskim targowisku. W ręce policjantów wpadł 37-letni mężczyzna, który powołując się na rzekome wpływy w jednym z urzędów, przyjął pieniądze od dwóch sprzedawców. Usłyszał zarzut handlu wpływami i oszustwa.

Sprawa miała swój początek wiosną ubiegłego roku. Wśród handlujących na mińskim targowisku pojawił się mężczyzna, który zaoferował pomoc w załatwieniu formalności związanych z przydziałem miejsca do handlu w dobrym punkcie. Z tej kuszącej propozycji skorzystało dwóch sprzedawców. Załatwienie dobrego punktu poza kolejnością miało ich kosztować razem kilka tysięcy złotych, a pomoc w realizacji tego planu miała zapewnić osoba pracująca w jednym z publicznych urzędów. Pośrednik zainkasował pieniądze od kupców i kazał czekać na rozstrzygnięcie. Sprawa nie została jednak sfinalizowana, a pieniądze trafiły do kieszeni pośrednika, który nie wywiązywał się z umowy. O całej sprawie dowiedzieli się policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcyjną.

Policjanci ustalili nieuczciwego pośrednika, którym jest notowany już za oszustwa 37-letni mężczyzna. Okazało się, że historię ze znajomościami wymyślił, żeby zdobyć zaufanie kupców. Przedstawiono mu zarzut oszustwa i handlu wpływami. Podejrzany dobrowolnie poddał się karze.

Policjanci przestrzegają, że udział w tego typu „transakcjach” może narazić na odpowiedzialność karną dwie strony, zarówno osobę wręczającą łapówkę, jak i przyjmującą korzyść. Należy jednak pamiętać, że nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcyjnego, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica została przyjęta bądź wręczona, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa - zanim organ ten o nim się dowiedział.

(źródło: KSP)

Powrót na górę strony