Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali kradzione samochody

Data publikacji 04.02.2010

Działania gdańskich policjantów doprowadziły do odzyskania 16 pojazdów o łącznej wartości ok. 1,4 mln zł oraz zatrzymania 12 osób w tej sprawie. Część aut zostało skradzionych na terenie Polski, a pozostałe w Niemczech, Austrii i we Włoszech.

Intensywna praca policjantów zwalczających przestępczość samochodową doprowadziła do odzyskania 16 kradzionych samochodów. Działania trwały kilka dni, a przeprowadzone zostały na terenie województwa pomorskiego oraz wielkopolskiego. Funkcjonariusze weszli na teren kilku posesji mając podejrzenia, że mogą znajdować się tam kradzione samochody.

28.01.br. gdańscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Nowego Dworu Gdańskiego w garażu na terenie jednej z posesji znaleźli bmw M3 power oraz passata. Oba samochody okazały się być kradzione i miały przerobione numery. Kryminalni zatrzymali dwóch użytkowników tych aut, a wśród nich 29-letniego mężczyznę, który przerobił oznaczenia identyfikacyjne.
Następnie funkcjonariusze zabezpieczyli trzy ciągniki siodłowe kradzione za granicą. Dzięki współpracy z policjantami z Gniezna zabezpieczono dafa skradzionego we Włoszech. Funkcjonariusze zatrzymali trzech ich użytkowników. Jak się okazało, auta nie miały jeszcze przerobionych numerów identyfikacyjnych. Najprawdopodobniej w krajach, z których przyjechały, zostały zgłoszone ich fikcyjne kradzieże.

W trakcie dalszych czynności policjanci zabezpieczyli passata kradzionego w 2006 roku w Olsztynie oraz zatrzymali sprawcę tej kradzieży. Ponadto zabezpieczono luksusowe audi A8, audi Q7 oraz lexusa. Na terenie jednego z warsztatów samochodowych we Wrzeszczu funkcjonariusze zatrzymali jego 27-letniego właściciela oraz odnaleźli trzy kradzione auta, w tym bmw X5 i mazdę 6 rozłożone już na części.

Łączną wartość zabezpieczonych samochodów szacuje się na 1,4 mln zł. W trakcie przeszukań funkcjonariusze znaleźli przerobione dokumenty, na podstawie których część pojazdów została zarejestrowana.

W trakcie działań zatrzymano 12 osób, które trafiły do policyjnego aresztu. Wszystkie pojazdy zabezpieczono.

Śledczy ustalają w jaki sposób użytkownicy kradzionych aut weszli w ich posiadanie. W przypadku potwierdzenia, że kupujący wiedzieli, iż samochody pochodzą z przestępstwa będą odpowiadać za paserstwo.
Za kradzież grozi do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast przerobienie numerów identyfikacyjnych to czyn zagrożony karą do lat 3.

( Źródło: KWP Gdańsk )
 

Powrót na górę strony