Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito grupę wyłudzającą kredyty i telefony

Data publikacji 09.02.2010

Policjanci z Łodzi, wspólnie z pabianickimi policjantami, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się wyłudzeniami telefonów komórkowych, kredytów bankowych i oszustwami przy dokonywaniu zakupów w systemie ratalnym.

8 stycznia 2010 roku w ręce policjantów wpadło się pięciu mężczyzn, wcześniej policjanci zatrzymali czterech innych. Historia miała swój początek w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to zatrzymano pierwsze osoby z tej grupy, które na terenie Pabianic usiłowały wyłudzić telefony komórkowe na szkodę jednego z operatorów. Wówczas do sprawy przyłączyli się policjanci z komendy miejskiej w Łodzi. W oparciu o zebrany materiał dowodowy, w szczególności sfałszowane zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, a także analizę tego materiału, łódzcy policjanci ustalili, że przestępczy proceder ma znacznie większą skalę i rozpoczął się w czerwcu 2009 roku.

Schemat działania przestępców opierał się na pozyskiwaniu coraz to nowych osób, które zakładały na swoje nazwiska firmy i na podstawie dokumentacji dokonywały wyłudzeń telefonów w Łodzi i miastach ościennych. Następnie telefony sprzedawano indywidualnym odbiorcom lub umieszczano w lombardach i komisach. Ci, którzy się sprawdzili w przestępczym procederze, „awansowali” w hierarchii grupy i sami mogli pozyskiwać kolejne osoby dokonujące wyłudzeń. Przed założeniem firmy członkowie grupy trafiali jednak do Warszawy, gdzie byli szkoleni w zakresie wyłudzania kredytów bankowych. Na terenie stolicy dokonywali oni maksymalnej liczby wyłudzeń pożyczek i wracali do Łodzi.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy świadczy, że grupa wyłudziła nie mniej niż kilkaset telefonów i usiłowała dokonać wyłudzeń w kilkuset innych przypadkach. Zatrzymani to osoby w wieku od 29 do 53 lat. Dwaj z nich mieli wcześniej konflikt z prawem, pozostali nie byli karani. Policjanci ustalili, że łączna suma strat wynikająca z przestępczego procederu wynosi do chwili obecnej nie mniej niż 300 tys. złotych. Śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania w tej sprawie.

(źródło: KWP w Łodzi)

Powrót na górę strony
Polska Policja