Grupa pseudokibiców z Poznania rozbita - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa pseudokibiców z Poznania rozbita

Data publikacji 10.02.2010

Szesnastu pseudokibiców z Poznania zatrzymali policjanci z Centralnego Biura Śledczego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i innych jednostek. Zatrzymani mężczyźni tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nie tylko „ustawkami”, ale również handlem narkotykami na dużą skalę i innymi przestępstwami kryminalnymi. Grozi im za to nawet 12 lat więzienia.

Policjanci zatrzymali we wtorek szesnastu członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizacją i udziałem w bójkach pseudokibiców, tzw. ustawkach. Podejrzani są również zamieszani w handel narkotykami na dużą skalę. Wśród zatrzymanych jest Mirosław O. ps. Olaf, uznawany za szefa tej grupy, oraz jego najbliżsi współpracownicy: Tomasz P. „Tomeczek”, Przemysław Ż. „Żaba”, Piotr Ż. „Piter”, Przemysław S. „Siksa”. Zatrzymania nastąpiły w jednym czasie w Poznaniu, w kilku miastach Wielkopolski oraz województwa zachodniopomorskiego. Podczas przeszukania mieszkań policjanci znaleźli zdjęcia i filmy z „ustawek”. Zabezpieczyli noże, maczety, pałki, pistolet, a także kokainę i marihuanę. Odnalazł się również skradziony vw golf. W realizacji sprawy wzięły udział specjalne grupy policjantów z Centralnego Biura Śledczego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz innych jednostek. W operacji uczestniczyli między innymi policjanci wydziału specjalnego CBŚ i funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Policjanci z CBŚ zajmowali się rozpracowaniem tej grupy przestępczej niemal dwa lata. Początkowo interesowali się procederem handlu narkotykami. Napływające informacje wskazywały, że w Poznaniu działa kolejna, dość dobrze zorganizowana, grupa handlarzy narkotyków. Szybko okazało się, że w tej grupie uczestniczą osoby kojarzone z tzw. hooligans, widywane na trybunach piłkarskich. Oficerowie CBŚ, sprawdzając ten wątek, doszli do przekonania, że osoby te założyły bojówkę, mającą charakter zorganizowany, z określonym podziałem ról. Zasadniczym celem tej grupy było organizowanie i uczestniczenie w bójkach z pseudokibicami spoza Poznania. Na przykład we wrześniu 2009 roku w miejscowości Drawiny w woj. lubuskim odbyła się „ustawka” z chuliganami z Lublina. Innym razem, w październiku 2009 roku, niedaleko Kościerzyny w woj. pomorskim poznańska bojówka starła się z ekipą z Gdańska. Ta ostatnia „ustawka” była o tyle charakterystyczna, że poznaniacy przegrali po raz pierwszy w historii. Policjanci zajmujący się tą sprawą mówią, że poznańscy bojówkarze organizowali bójki niekiedy dzień po dniu.

Zebrane przez CBŚ informacje dały prokuratorom z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu podstawę nie tylko do przeprowadzenia śledztwa, ale również sformułowania poważnych zarzutów utworzenia i uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej. Niektórzy z zatrzymanych usłyszeli również zarzuty handlu narkotykami. Mirosławowi O. „Olafowi” zarzucono sprzedaż 90 tys. tabletek ekstazy, a Przemysławowi Ż. „Żabie” 20 kg marihuany. Łącznie w tej sprawie do tej pory zarzuty przedstawiono 50 osobom.

Za założenie zorganizowanej grupy przestępczej, uczestnictwo w niej oraz handel narkotykami grozi kara nawet 12 lat więzienia.

(źródło: KWP w Poznaniu)

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja