Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oględziny miejsca katastrofy - ćwiczenia

Data publikacji 10.02.2010

Kilkudziesięciu policjantów z mazowieckiego garnizonu Policji wzięło udział w dwudniowym szkoleniu dla techników kryminalistyki na temat oględzin miejsca katastrofy lotniczej. Szkolenie zorganizował wydział dochodzeniowo-śledczy mazowieckiej komendy policji wspólnie z Państwową Komisją Badania Wypadków Lotniczych.

Wydział Dochodzeniowo-Śledczy KWP zs. w Radomiu zorganizował dwudniowe szkolenie dla techników kryminalistyki na temat oględzin miejsca katastrofy lotniczej. Szkolenie poprowadzili m.in. członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, wykładowcy z CSP w Legionowie.

Podczas drugiego dnia szkolenia na terenie lotniska przeprowadzono zajęcia praktyczne. Według scenariusza na płycie lotniska rozbił się samolot. Do akcji lotniczej wkroczyli strażacy i grupa poszukiwawczo-ratownicza. Następnie rozpoczęły się ćwiczenia praktyczne z oględzin miejsca katastrofy lotniczej. Wzięli w nich udział eksperci PKBWL, wykładowcy CSP Legionowo i eksperci ŻW.

Ćwiczenia mają na celu wymianę doświadczeń w zakresie działań w sytuacji, gdy dochodzi do katastrofy lotniczej. To pierwsze tego typu wspólne przedsięwzięcie. O tym, jak ważne jest zsynchronizowanie działanie służb mundurowych pracujących na miejscu katastrofy, przekonaliśmy się podczas ostatniego wypadku na radomskim Air Show, kiedy to rozbił się białoruski samolot. Sprawne działanie służb pozwoliło uniknąć zbędnej paniki i usprawniło akcję poszukiwawczo-ratowniczą.

(źródło: KWP w Radomiu)

Powrót na górę strony