Okradali pod legendą - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Okradali pod legendą

Data publikacji 15.02.2010

Policjanci z Wydziału Kryminalnego łódzkiej komendy wraz z funkcjonariuszami VIII komisariatu zatrzymali trzy osoby w wieku 24, 26 i 30 lat, które wspólnie dokonały kilku kradzieży pod tzw. legendą. Na swoje ofiary wybierały głównie osoby starsze i samotnie mieszkające.

11 lutego br, niemal na gorącym uczynku, policjanci zatrzymali trzyosobową grupę – dwie kobiety i mężczyznę - której członkowie kilka godzin wcześniej okradli kolejną już, starszą osobę. Jak ustalili policjanci, zatrzymani działali wspólnie na osiedlu Dąbrowa, Retkinia i w dzielnicy Bałuty. Ich sposób działania był zawsze bardzo podobny. Obserwowali mieszkania w blokach. Gdy stwierdzili, że lokatorem jest osoba starsza i do tego mieszkająca samotnie, realizowali swój plan. Na wstępie do mieszkania wchodził mężczyzna. Podawał się za pracownika gazowni, który przyszedł sprawdzić szczelność kuchenki gazowej. Dokonywał rzekomych pomiarów i wychodził mówiąc, że wszystko jest w porządku. Po chwili do tego samego mieszkania przychodziły dwie kobiety. Informowały lokatorkę, że mężczyzna, który przed chwilą dokonywał kontroli instalacji gazowej jest znanym złodziejem i prawdopodobnie mógł dokonać kradzieży pieniędzy. Zaniepokojone gospodynie zapraszały kobiety do środka mieszkania, a same szły sprawdzić czy nic nie zginęło. Tym samym wskazywały kobietom miejsca przechowywania gotówki. W dalszej kolejności jedna z kobiet odwracała uwagę gospodyni a druga w tym czasie dokonywała kradzieży pieniędzy.

Zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy wskazuje, że grupa dopuściła się co najmniej 8 tego typu kradzieży. Łupem sprawców padały kwoty od 3 do 9 tysięcy złotych. Łącznie skradziono blisko 50 tysięcy złotych. Łup był dzielony pomiędzy członków grupy. Śledczy ustalili jednak, że podział nie zawsze był sprawiedliwy. Kobiety najprawdopodobniej oszukiwały swojego wspólnika co do kwoty skradzionych pieniędzy a tym samym co do doli, która mu się należy.

Wszyscy zatrzymani są dobrze znani łódzkim policjantom. W przeszłości kobiety już odpowiadały za kradzieże pod tzw. legendą a mężczyzna za kradzieże i rozboje. Wobec zatrzymanych zastosowano już dozory policyjne. Całej trójce grozi kara 8 lat więzienia.

(źródło: KWP w Łodzi)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja