Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedał na aukcji kameleona

Data publikacji 09.01.2007

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali młodego mężczyznę, który sprzedał na aukcji internetowej kameleona chronionego Konwencją Waszyngtońską CITES.

Dziś rano do drzwi jednego z mieszkań na Bielanach zapukali policjanci. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami 19-letni Mikołaj M. przyznał się, że sprzedał na aukcji internetowej kameleona. Jak sam twierdził, dostał go od swojej dziewczyny w grudniu 2005 r. i nie wiedział, że zwierzę jest objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, a na jego nabywanie oraz sprzedaż wymagane są odpowiednie dokumenty. Młody człowiek został zatrzymany i przewieziony do komendy. W chwili obecnej jest przesłuchiwany. Policjanci muszą ustalić, komu 19-latek sprzedał chronione zwierzę.

Policja przypomina, że, nabywając pewne gatunki fauny i flory lub wyroby z gatunków zagrożonych, popełnia się przestępstwo. Chodzi tu przede wszystkim o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich zwierząt. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca dany okaz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają legalność danego zwierzęcia.

Za posiadanie takich okazów, które nie mają dokumentów, grozi nawet do 5 lat więzienia. Za handel takimi okazami grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony