Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali kredyty na sprzęt sprzedany za gotówkę

Data publikacji 17.02.2010

Policjanci z Piły rozbili trzyosobową grupę przestępczą. Zatrzymani są podejrzani o wyłudzenie blisko 12 kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 40 tys. zł. Pracownicy sklepu ze sprzętem elektronicznym wyłudzali kredyty na towar, który wcześniej sprzedali klientom za gotówkę. Teraz za popełnione przestępstwa grozi im kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Na trop działającej grupy pilscy śledczy wpadli pod koniec ubiegłego roku. Z posiadanych informacji wynikało, że trzech pracowników jednego ze sklepów od pewnego czasu zajmowało się wyłudzaniem kredytów udzielanych na sprzedawany w sklepie sprzęt elektroniczny. Wczoraj pilscy śledczy zatrzymali w tej sprawie trzech mieszkańców powiatu pilskiego w wieku od 25 do 34 lat. Mężczyźni usłyszeli łącznie 12 zarzutów głównie dotyczących wyłudzania kredytów. Straty spowodowane przestępczą działalnością grupy zostały wstępnie oszacowane na kwotę blisko 40 tys. zł.

Jak się okazało podczas prowadzonego w tej sprawie postępowania zatrzymani mężczyźni bardzo dokładnie przygotowali się do przestępczego procederu. Za każdym razem metoda ich działania była taka sama. Klient, który płacił gotówką za zakupiony towar proszony był o odbiór paragonu oraz karty gwarancyjnej po kilku dniach. Sprzedawcy sugerowali mu, aby w tym czasie wypróbował zakupiony sprzęt. Te kilka dni wystarczały przestępcom na wyłudzenie kredytu po wcześniejszym przesłaniu do banku spreparowanych danych klienta. W ten sposób zapłacona wcześniej gotówka trafiała bezpośrednio do kieszeni sprzedawców, a niczego nie podejrzewający bank udzielał kredytu na już zakupiony w sklepie towar. Zatrzymanym mężczyznom udowodniono 12 takich przypadków. Prowadzący postępowanie śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

To pierwszy konflikt z prawem zatrzymanych w tej sprawie mieszkańców powiatu pilskiego. Teraz za popełnione przestępstwa grozi im kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Poznaniu)

Powrót na górę strony
Polska Policja