Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czterech napadów w lubuskiem nie było

Data publikacji 20.02.2010

Zarzut składania fałszywych zeznań przedstawiono kobiecie, która podawała się za ofiarę napadu w Leśniowie Wielkim. Do zdarzenia miało rzekomo dojść 12 lutego br. Wtedy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia o napadach na kobiety - w Krośnie Odrzańskim i Leśniowie Wielkim. Teraz „ofierze” grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Podobnie sytuacja się ma ze zgłoszeniami napadów w Krośnie, Gubinie i Gozdnicy.

W pierwszym przypadku napastnik miał zaatakować kobietę na ulicy, ale z jej relacji wynikało, że udało jej się obronić. Atakując pociął ofierze dłonie, którymi zasłoniła twarz. Drugi atak miał nastąpić w Leśniowie Wielkim. Tam do mieszkania miał wejść zamaskowany mężczyzna i zaatakować kobietę. To zdarzenie miało być popełnione na tle seksualnym. Napastnik miał odjechać z miejsca zdarzenia małym, białym samochodem kierowanym przez innego mężczyznę.

Obydwa zgłoszenia zostały przez policjantów potraktowane bardzo poważnie. Zarządzono blokady dróg w cały województwie. Skontrolowano setki aut. Do działań przystąpili policjanci ze specjalnej grupy operacyjno – śledczej. Przesłuchano dziesiątki świadków, przeprowadzono szczegółowe oględziny miejsc zdarzeń. Sporządzono i opublikowano portrety pamięciowe. Okazano wielu mężczyzn wytypowanych na podstawie rysopisów podanych przez pokrzywdzone. W poszukiwania samochodów, którymi poruszali się rzekomi sprawcy zaangażowano dziesiątki policjantów.

Analiza zebranego materiału dowodowego w obydwu sprawach nasunęła wątpliwości, czy opisane przez pokrzywdzone kobiety zdarzenia miały miejsce. Podejrzenia te potwierdziły się. „Pokrzywdzone” również przyznały, że zdarzenia przez tydzień absorbujące uwagę policjantów z grupy operacyjno – śledczej w rzeczywistości były wytworem ich wyobraźni. To już trzeci i czwarty przypadek, kiedy zgłoszenie okazało się fałszywym alarmem. Wcześniej policjanci wyjaśnili, że w Gubinie i Gozdnicy kobiety poinformowały o napadach których nie było. Wyjaśnianie tych zdarzeń kosztowało policjantów wiele godzin ciężkiej pracy.

Policjanci nadal pracują nad wyjaśnieniem i wykryciem sprawców zdarzeń związanych z atakami na kobiety w Zielonej Górze i okolicach. Dziękujemy za wszystkie sygnały i informacje, które do nas płyną od mieszkańców. Codziennie policjanci otrzymują po kilkadziesiąt sygnałów z Zielonej Góry i okolic oraz z całej Polski. Wszystkie są dokładnie sprawdzane. Wymaga to od policjantów ogromnego nakładu pracy, są to jednak informacje bardzo ważne.

Jednocześnie przestrzegamy przed działaniami na własną rękę. Pamiętajmy aby przede wszystkim w rozsądny sposób dbać o własne bezpieczeństwo, a wszelkie sygnały niepokojące Państwa, jak najszybciej przekazywać Policji. Prosimy również o dalsze zaangażowanie i reakcję w przypadku jakichkolwiek zauważonych zagrożeń oraz natychmiastowe informowanie Policji pod nr 112 i 997.

Powrót na górę strony